Správná izolace plochých střech

12.12.2017

Plochou střechu najdeme nejen na panelových bytových domech, školách, školkách, administrativních budovách, ale také na rodinných domech. Všechny tyto objekty potřebují dokonalou izolaci střechy, aby nedocházelo k zatékání. Jak postupovat při izolaci nové ploché střechy nebo rekonstrukci té staré?

Pokud se rozhlédneme po českých městech, najdeme v nich doslova záplavu plochých střech. Panelová sídliště, administrativní budovy, úřady, školy, kulturní domy, sportovní haly, rodinné domy – tam všude najdeme ploché střechy, které čas od času potřebují renovaci a hlavně kvalitně provedenou hydroizolaci. Jednou z možností, jak renovovat plochou střechu, je pomocí moderních fóliových systémů, které jsou stále více v oblibě.

V prvé řadě bychom si měli říci pár slov o použitých fóliích při realizacích a rekonstrukcích střech. Nejčastěji používané folie jsou z TPO (technický polyolefin), FPO (flexibilní polyolefin) a PVC (polyvinylchlorid).

Hydroizolační fólie z PVC

Výhodou fólie z měkčeného PVC je zpracovatelnost, protože fólie je dobře tvárná a svařitelná. Přenáší dobře pnutí a dilatace ve střeše a dá se zpracovávat i při nízkých teplotách. Pokládka se provádí buď lepením a přitížení (kamenivem nebo dlaždicemi) nebo častěji mechanickým kotvením, kdy je fólie v přesahu kotvena k podkladu a následně horkovzdušně svařena. Životnost PVC fólie závisí na tloušťce fólie a kvalitě použitých změkčovadel. Jakmile totiž změkčovadla vyprchají, fólie ztvrdne, dochází ke zkřehnutí a úplnému rozpadu materiálu.


Fólie PVC - Výrobní hala 12 160 m2 – realizace 2017

Střešní fólie z TPO a FPO

Tyto fólie neobsahují změkčovadla, mají proto mnohem větší životnost a jsou ekologické. Jejich životnost je o více než 50% delší než u PVC při stejné tloušťce materiálu. TPO a FPO folie jsou dobře snášenlivé s polystyrenem, asfalty atd., proto není nutné používat žádnou separační vrstvu. Pokládka těchto fólií se provádí prakticky stejným způsobem jako u PVC fólie. Pokud tedy chcete mít střechu dlouhodobě bez starostí, neváhejte a rovnou při instalaci použijte materiál FPO nebo TPO. Fólii je také možné využít při realizaci zelených vegetačních střech.


Fólie TPO – bytový dům Hradec Králové – realizace 2016

Celkově by se výhody fóliových střešních systémů daly shrnout do těchto bodů:
- fóliové ploché střechy jsou pružné a lépe odolávají dilatačním změnám podkladu,
- jsou bezúdržbové, není potřeba aplikovat žádné nátěry,
- aplikace fólie je možná i během mrazů.

S realizací nové fóliové střechy nebo rekonstrukcí starší ploché střechy se v každém případě obraťte na odborníky s patřičným vybavením a zkušenostmi. Realizace takovéto střechy určitě není práce pro kutily, kteří si koupí no-name folii někde v hobby marketu a vrhnou se na opravu střechy svépomoci. Takové počínání by se vám mohlo krutě vymstít nejen v podobě zatékající střechy. Obrátit se můžete např. na firmu Dvořák – střechy s.r.o., která se specializuje na realizace a rekonstrukce plochých i šikmých střech v okolí Pardubic a Chrudimi. Firma, která činnost zahájila již v roce 1998, je členem Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů a je držitelem certifikátů o odborném proškolení od výrobců krytin a střešních oken. Spolupracuje s renomovanými výrobci v oboru plochých ( Bauder SRN, Protan Norsko, Fatrafol CZ, Sika….. ) a šikmých ( Tondach, Bramac, KM Beta, Prefa, Lindab, Ruukki ….) střech. Pracovníci i vedení firmy sledují moderní trendy a stále se v aplikacích zdokonalují. Firma každoročně vyprodukuje tisíce metrů čtverečních plochých a šikmých střech.

Více informace najdete na stránkách http://www.dvorak-strechy.cz/.

Přečtěte si také
Správná izolace balkónů a teras firmou Dvořák – střechy s.r.o. zabrání průniku vody a dalším škodám

- PR článek -