U domu tepelně izolujeme obvodové zdi, střechu a v ideální případě i spodní podlaží. Dobrá izolace přinese úsporu energie v rozmezí 30 až 90 % v závislosti na typu izolace, typu konstrukce, způsobu vytápění, větrání a vlastnostech dalších prvků, jako jsou okna, dveře, podlahy, sokly, sklepy a výskyt případných tepelných mostů
v těchto místech.
Energetická úspora, kterou přináší použití konkrétního typu tepelné izolace, závisí na její tloušťce a tepelněizolačních vlastnostech, které vyjadřuje součinitel tepelné vodivosti lambda ℷ. Výrobci tepelných izolací nabízejí celé spektrum těchto produktů, s různou možností využití, které mají hodnotu lambda od 0,032 W/m.K do 0,045 W/m.K. Čím je hodnota lambdy nižší, tím lépe materiál izoluje.
Tepelná izolace nemá sloužit pouze k tomu, aby teplo v zimě neunikalo zevnitř ven, ale také aby v horkých měsících nepronikalo do budovy a nepřehřívalo ji. A kromě úspor energii bychom měli brát v úvahu i další vlastnosti izolačních materiálů, jako je zvuková izolace, prodyšnost, paropropustnost, vliv na naše zdraví a životní prostředí.
Jaké možnosti izolace máme?
Při zateplování nových i starších rodinných domů máte na výběr zpravidla jedno z těchto tří řešení - stříkaná PUR pěna, polystyren nebo minerální vlna. Jednotlivé izolanty se liší svými vlastnostmi, způsobem aplikace a životností.
1. EPS – extrudovaný polystyren
Výhodou použití EPS, tedy pěnového polystyrenu, je nižší objemová hmotnost, a tedy i nižší zatížení fasády budovy a snadnější práce při aplikaci, kterou lze provádět svépomocí.
Nevýhodou EPS může být nižší paropropustnost a horší akustické vlastnosti v porovnání s minerální vatou.
2. Minerální vlna
Mezi výhody minerální izolace patří její výborné akustické vlastnosti, dobře pohlcuje hluk a zlepšuje akustiku obvodových a dělicích stěn, podlah, stropů a střech. Navíc je zcela nehořlavá, což přispívá k požární bezpečnosti. Ve srovnání s izolací z EPS je velmi dobře paropropustná. Minerální izolace také lépe zadržuje teplo v létě, čímž eliminuje přehřívání interiéru. Také minerální vlnu hravě instalujete svépomocí.
3. Stříkaná izolace – PUR pěna
Nespornou výhodou PUR pěny je rychlost zateplení - běžný rodinný dům lze zateplit za jediný den. Zateplení lze navíc provádět celoročně. Další výhodou stříkané izolace je dokonalé zakrytí všech míst a eliminace tepelných mostů. Zatímco při použití polystyrenu nebo vlny můžou vzniknout nezateplená nebo špatně zateplená místa, kde následně vznikají tepelné mosty, sráží se vlhkost a vznikají plísně, zateplení PUR pěnou vytvoří všude kompaktní povrch odolný proti vlhkosti, hluku, prachu a radonu.
Stříkaná izolace HBS
Stříkanou izolaci smí aplikovat pouze certifikovaná firma, což ve srovnání s aplikací svépomocí u ostatních izolací zateplení prodraží.
Životnost a vliv na životní prostředí
Životnost všech tří materiálů je minimálně 50 let – vždy záleží na kvalitě konkrétního materiálu a kvalitě práce. V případě aplikace PUR pěny certifikovanou firmou máte jistotu, že vše bylo aplikováno ve vysokém standardu. U EPS a minerální vlny můžete samozřejmě také oslovit certifikované firmy nebo se spolehnout na vlastní ruce a doufat, že jste vše provedli správně.
Všechny certifikované materiály prodávané na českém trhu jsou pochopitelně zdravotně nezávadné.
Co se týče vlivu na životní prostředí, tak pěnový polystyren i minerální vlnu lze dále recyklovat. Recyklovaný EPS se v omezeném množství využije při výrobě nového EPS, dále jako výplň sedacích vaků, při výrobě dekorací nebo jako příměs do dalších stavebních materiálů. Minerální vlna, která je z větší části tvořena čedičem a dalšími minerály, se zjednodušeně řečeno přetaví a najde další využití.
PUR pěna již je vyrobena z recyklátů (např. recyklovaných PET lahví) a lze jí dále recyklovat.
Využijte dotace
Na všechny výše uvedené druhy izolací lze čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám, případně z nového dotačního programu Oprav dům po babičce, který nabídne až jeden milion korun na rekonstrukci starších rodinných domů. Cílem programu je motivovat zájemce k renovacím neobydlených domů na venkově a zamezit rozšiřování obcí do volné krajiny. Úspěšní žadatelé zároveň získají od ledna 2024 možnost čerpat od stavebních spořitelen zvýhodněný úvěr. Dotace je financována z Modernizačního fondu, tedy z peněz Evropské unie, celkově je pro dotace z Nové zelené úsporám připraveno 55 miliard korun.
Přečtěte si také
Porovnání nákladů na realizaci běžného NZEB domu a pasivního
Úspory energií začínají výměnou oken, vchodových dveří a garážových vrat
Jak ušetřit peníze při stavbě a izolaci rodinného domu