Proč je hydroizolace nezbytná?

Hydroizolace chrání stavby před negativními účinky vody. Existuje několik typů hydroizolace a každá se používá k jinému druhu ochrany – např. před atmosférickými jevy, jako je déšť a sníh, před podzemní a kapilární vodou, nebo před technologickou vodu, například v koupelnách, prádelnách a kuchyních.

V článku se podíváme na to, jak snadno aplikovat kvalitní hydroizolaci na balkony, terasy a do koupelen.

Hydroizolace koupelny a terasy
Při hydroizolaci balkónu je ideální sáhnout po uceleném systémovém řešení

Proč je hydroizolace tak důležitá?

Ještě před 40 lety se hydroizolace balkónů příliš neřešila a za dostatečnou ochranu před deštěm byla považována samotná dlažba nebo obklad. Důsledkem toho však bylo pronikání vody do podkladu a následné poškození dlažby na balkóně.

V koupelně zase chybějící hydroizolace může způsobit zatékání do konstrukce nebo vytopení sousedů pod vámi.

Jakou hydroizolaci pro balkóny a terasy použít?

Přestože je na trhu celá řada produktů od různých výrobců, ideální je sáhnout po uceleném systémovém řešení, kdy jsou jednotlivé produkty navzájem kompatibilní a tato kompatibilita je i garantovaná výrobcem. Tedy vybrat si kompletní řešení hydroizolace koupelny nebo balkónu dle způsobu pokládky dlažby.

Aplikace hydroizolace do koupelny nebo na balkón či terasu – správný postup

Ať už jde o novou stavbu nebo rekonstrukci, postup aplikace hydroizolace je téměř stejný.

1. Příprava betonového podkladu

U nových betonových povrchů vyčkejte do úplného vyzrání podkladu. U rekonstrukce starších koupelen nebo balkónů je nejprve třeba odstranit nesoudržné části materiálu a opravit případné výtluky a praskliny. S vyrovnáním podlah vám pomůžou samonivelační hmoty.

2. Penetrace podkladu

Před aplikací hydroizolace je důležité povrch důkladně očistit od prachu a napenetrovat. Penetrační nátěry, jako je například S2802A, vytvářejí ochranný film, který připraví povrch pro další vrstvy hydroizolace. U starších povrchů doporučujeme použít hloubkovou penetraci (např. Systémovou hloubkovou penetraci NANO). Penetraci nanášíme válečkem nebo štětcem ve dvou vrstvách křížovou metodou (např. odzadu dopředu a pak zleva doprava). Druhou vrstvu aplikujeme až po vyschnutí předešlé vrstvy, cca po 2 až 3 hodinách.

Hydroizolace koupelny a terasy

3. Aplikace hydroizolační vrstvy

Po přípravě podkladu následuje aplikace hydroizolačního materiálu. Hydroizolace může být prováděna konvenční metodou, moderní metodou s časovou úsporou nebo použitím speciálního lepidla 2v1, které již obsahuje i hydroizolaci. Konvenční metodu představuje dvousložková tekutá lepenka, která se namíchá dle návodu a ihned nanáší válečkem alespoň ve dvou vrstvách. Tekutá lepenka vytvoří vodotěsnou vrstvu a funguje také jako ochrana před radonem.

Hydroizolace koupelny a terasy

Hydroizolace koupelny a terasy

Hydroizolaci lze provádět také jednosložkovou izolací, která je připravena rovnou k použití. Snadno a rychle se nanáší, doba schnutí je u první vrstvy jen 3 až 6 hodin podle podkladu, druhá vrstva schne 6 hodin.

Do rohů se vkládá těsnicí pás nebo samolepicí pás FLEECEBAND.
 

Náš tip
Tekutá lepenka je ideální hydroizolací pod kamenný koberec. Otevřená struktura koberce propustí vodu k podkladu a tekutá lepenka zabrání jejímu dalšímu vsakování, čímž se prodlouží životnost celého systému a zamezí případnému zatékání do konstrukce stavby.

Doporučení pro aplikaci hydroizolace

Mezi časté chyby při aplikaci hydroizolace patří aplikace na nesoudržný, savý nebo nenapenetrovaný povrch. Dodržujte tedy jednotlivé výše zmíněné kroky – nepodceňujte přípravu podkladu ani důkladnou penetraci.

Dodržujte správný technologický postup uvedený na konkrétním výrobku.

Nezapomeňte na těsnicí pásy v rozích.

Před aplikací další vrstev nechejte hydroizolaci řádně vyschnout.

Nepoužívejte hydroizolační nátěr jako finální vrstvu - UV záření, přímé působení povětrnostních vlivů nebo mechanickému zatížení by způsobilo rychlou degradaci této vrstvy. Na hydroizolaci vždy patří dlažba, obklad, případně kamenný koberec.

- PR článek -