Pokud jste přecitlivělí vůči jakémukoliv, byť nepatrnému cizímu hluku, bude asi ideální odstěhovat se do domku na samotě. Ideální odhlučnění bytu je totiž věc zcela nemožná. Přesto však existuje několik rad, jak se dá zařídit co největší klid a ticho domova nebo jak naopak zajistit, aby si na vás coby zdroj hluku nestěžovali sousedé.
Bránit se proti hluku musíme hned z několika stran: přes stěny, strop, podlahy, okna a dveře. A pamatujte, že nestačí odhlučnit pouze jednu stěnu či jeden kout. Zvuk se totiž nese po celé konstrukci domu a přenáší se z jedné stěny na druhou efektem podobným bušení holí do ústředního topení v přízemí panelového domu, které se nese všemi patry až pod střechu.
Pokud je to jen trochu možné a máte prostorný byt, pak je vhodné zvětšit tloušťku zdí, a to například sádrokartonem, za něhož vložíme desky s minerálními vlákny. Podobně je vhodné postupovat u stropu, kam zavěsíme buď sádrokartonový podhled nebo na něj nalepíme speciální izolační desky (neboli akustické panely), které se dají běžně koupit v mnoha provedeních. Zejména pokud některý z členů rodiny hraje na nějaký hudební nástroj, je více než vhodné vybavit těmito izolačními panely pokoj, ve kterém hraní cvičí.
Neméně podstatné je odizolovat také podlahu, která tlumí především kročejový hluk. Dobré protihlukové vlastnosti má třeba huňatý koberec, takzvaná těžká plovoucí podlaha, ale i podlaha korková. Než se pro položení konkrétní podlahy rozhodneme, měli bychom se na konkrétní protihlukové vlastnosti optat výrobce.
Důležité je myslet rovněž na kvalitní okna a dveře, a to jak na jejich materiál, tak i to, jak dobře těsní. Většina výrobků, které dnes najdeme na trhu u renomovaných výrobců, již dobré izolační vlastnosti oken i dveří zaručují jako běžnou samozřejmost. Pokud vám však nestačí běžné odhlučnění, které tyto výrobky zajišťují, nabízí se speciální protihluková okna či dveře. Ty už jsou ovšem samozřejmě mnohem dražší. Máte-li však pod okny několikaproudovou silnici a v domě nadměrně hlučný výtah, nezbude vám zřejmě nic jiného, než zainvestovat.
A ještě jedna rada na závěr: od 22. hodiny večerní do šesté hodiny ranní platí noční klid. Pokud jej vaši sousedé opakovaně a i přes vaše upozornění porušují, můžete se bránit se zákonem v ruce. Nebojte se zavolat policii nebo podat na ně trestní oznámení - příště si možná nadměrný hluk v nočních hodinách odpustí a vy budete konečně klidně spát.
Autor: efa