Ekologické hledisko dnes není jen otázkou našeho osobního cítění a vztahu k přírodě. Je požadavkem pro mnoho stavebních materiálů a aplikací. Požadavkem, jehož cílem je nezatěžovat více životní prostředí a minimalizovat drancování přírodních zdrojů. Excelentní ukázkou spojení těchto požadavků je foukaná izolace Climatizer Plus.
Kruh a velké jahody
Celulózová izolace Climatizer Plus je unikátní v tom, že dokáže svůj přírodní původ zúročit v několika krocích po celou dobu své existence. Dává nový život materiálu, který již jednou splnil svou funkci, přenáší si z přírody mnoho jedinečných vlastností a po skončení své životnosti se vrací zpět do ekosystému, ze kterého vzešla. Přidáním do půdy se stává aktivní složkou podporující růst nových stromů či třeba „půlkilových“ jahod na vašem záhoně. Takovýto ekologický uzavřený cyklus žádný jiný materiál, resp. izolant neumí. Být prospěšný ve třech krocích své existence je skutečně jedinečný primát Climatizeru Plus.
Ekologičtěji už to nejde
S výrobou foukané tepelné a akustické celulózové izolace začínal Ciur jako první v České republice už v roce 1991. Výrobní licenci a technologii poskytla firma Climatizer Insulation z kanadského Toronta. Tak vznikl i název stěžejního výrobku – Climatizer Plus vyráběného z tříděného sběrného novinového papíru. Zpětným rozvlákněním papíru speciální technologii vznikají celulózová vlákna. Za teploty 80°C pak proběhne pomocí patentované technologie impregnace jednotlivých celulózových vláken minerálními solemi: kyselinou boritou a síranem hořečnatým. Takto složený chemický pudr, tvořený touto nezávadnou potravinářskou chemií, je nataven na vlákno. Takto vyrobená izolace je nejenom zdravotně nezávadná, ale po vypršení své dlouhé životnosti se dá použít – jak již bylo zmíněno, jako hnojivo do záhonů či uložit na kompost. Kromě aktivní ekologické prospěšnosti tak navíc odpadají i náklady za likvidaci dosloužilé izolace. Dodejme, že díky použité technologii zpracování celulózových vláken odolává také plísním, biologickým škůdcům – myším, vosám apod. Garantovaná je i dlouhodobá životnost při nezměněných izolačních a fyzikálních vlastnostech.
Kam se dostanou jen vlákna
Ve spojení s technologii zafoukání je Climatizer Plus velmi flexibilní a výkonný. Je vhodný do svislých i vodorovných aplikací. Nesporné výhody foukané celulózy se pak projeví v členitých prostorách, kde se deskový materiál špatně přizpůsobuje detailům. Neméně se osvědčuje i při dodatečném doplňování dutin, podhledových stropních a půdních konstrukcí, kde je možné výrazně vylepšit tepelnou pohodu obývaných prostor, a to za velmi krátkou dobu. Použití technologie foukání má řadu dalších výhod: nemusí se při zateplení rozebírat celá konstrukce – střechy, stropy apod. Při dodatečném zateplení se například materiál nemusí nosit přes obývané prostory. Nevznikají žádné odřezky či zbytky izolantu, které by znečišťovali okolí a bylo nutné je vyhazovat.
S vodou i proti ohni
Ekologické hledisko se projevuje i v některých dalších vlastnostech Climatizeru Plus. Unikátní je například schopnost pracovat s vlhkostí. Pokud je jí příliš, dokáže stav regulovat tím, že část vlhkosti pojme celulóza do své struktury. Jakmile se situace obrátí, vypouští Climatizer Plus vlhkost zpět do ovzduší. Udržuje se tak nejenom stálé a příjemné, ale i zdraví prospěšné mikroklima. K nezaplacení jsou schopnosti celulózových vláken při eliminaci tepelných mostů a vlhnutí stavební konstrukce. Pokud se v některém ze spojů vyskytne rosení - např. rosný bod, občasné hromadění vlhkosti, vlhké zdi apod. - celulóza vlhkost vstřebá a podobně jako piják distribuuje dál. Místo tak zůstává suché, vlhkost prakticky zanikne tím, že se roztáhne do velké plochy a po změně klimatických podmínek se ztratí způsobem, jaký byl naznačen výše.
Český výrobce a dodavatel:
CIUR a.s.
Pražská 1012/65, 250 01
výrobní závod Brandýs nad Labem
- PR článek -