CIUR a.s. používá přírodní recyklovaný materiál, kterým je celulózové vlákno. „Snažíme se ve všech ohledech chovat ekologicky a hospodárně. Lidstvo musí chtít pochopit smysl života. Vracet přírodě zpět, co si od ní za ta léta vzalo. Především se musí oprostit ji chtít ovládat a řídit, neboť příroda, a s ní i její přírodní zákony, budou mít vždy poslední slovo. Toto jsme si uvědomili již na samém počátku našeho podnikání a podřídili jsme této filozofii veškerou svoji činnost, aktivity, výrobu, výzkum a vývoj,“ říká generální ředitel společnosti CIUR a.s. a Mgr. Michal Urbánek.

CIUR a.s. recykluje papír a získává z něj celulózová vlákna, která slouží například k tepelné izolaci budov s obchodním označením Climatizer Plus.

CIUR a.s. se již mnoho let zabývá recyklací, downcyklací a upcyklací

Společnost CIUR využívá celou škálu druhotných surovin ve formě papíru. V tuto chvíli vyrábí přibližně více než 60 druhů různých produktů jejichž základem jsou vlákna z recyklovaného papíru. Po jeho zpracování, má následné použití produktů široký oborový záběr. Jako první v roce 1991 začal CIUR vyrábět celulózovou (tepelnou a akustickou) izolaci, která našla své přední místo v oblasti stavebnictví, přesněji ve speciálním oboru – zateplování.

„Jelikož celulózové vlákno má unikátní vlastnosti a naše výroba se stala proslulá specializací na jeho získávání, přišlo mnoho nových zákazníků. Ti na základě dalších požadavků rozšířili naše portfolio o další produkty,“ odpovídá ředitel výzkumu a vývoje, Mojmír Urbánek vždy na otázku, jak a kdo přichází s nápady na další a další produkty. V současnosti využívá společnost všechny druhy papíru. Má vlastní technologické zařízení, kde surovinu shromažďuje, drtí, třídí i míchá přesně podle specifické potřeby výroby, ke každému výrobku individuálně. Specialitou je právě zpracování papíru, který papírny nemohou efektivně dále využívat. Jsou to například prokladová plata na vajíčka, voskované papíry apod.

Výzva k ochraně ohrožených druhů nerostných surovin

Hybnou silou současné globální ekonomiky je celosvětová spotřeba a výroba. Již dnes můžeme pozorovat, jaké má naše hojné využívání přírodních zdrojů destruktivní dopady na planetu.

Pokud by se v roce 2050 globální populace vyšplhala na 9,6 miliardy lidí, potřebovali bychom téměř tří planety k zajištění všech potřebných přírodních zdrojů, které by dokázaly udržet náš současná životní styl.

Stavebnictví bez vlivu na globální oteplování

Jedním z nejznámějších skleníkových plynů je oxid uhličitý, který se zejména v souvislosti s globálním oteplováním stal často diskutovaným tématem.

Celulózová izolace má velmi nízký potenciál pro globální oteplování neboli Global Warming Potential (GWP). Jde o veličinu, která říká, jakou měrou a v jakém časovém horizontu přispívá daný produkt ke zvýšení skleníkových plynů v atmosféře, vše je vztaženo na sloučeninu oxidu uhličitého.

Zateplování historických budov

 „Pokud porovnám podobně používaný materiál, tepelnou izolaci, v tomto případě Climatizer Plus, na jehož výrobu je zapotřebí asi 0,15 kg CO2/kg výrobku, respektive 6,2kg CO2/m3 výrobku, s výrobkem vyrobeným z primární suroviny, který má 3,7 4kg CO2/kg, respektive 123,3kg/m3, je zřejmé, že snižování potenciálu globálního oteplování pomocí materiálu vyrobeného z recyklované suroviny, je možné i ve stavební praxi“.

Zateplování historických budov

Recyklace dává smysl

Recyklací 1 kg papíru ušetříte téměř 1 kg emisí CO2 a emisí metanu, které by vznikly jeho skládkováním. CIUR zpracuje 30 000 t papíru za rok. Zateplováním izolací Climatizer Plus se tedy ušetří až 5.600 t CO2.

Zateplování historických budov

Chránit les i přírodu

Příkladem příměru ochrany životního prostředí je příběh jedné půdy. Půdy rodinného domu o ploše 120 m2. Díky izolaci Climatizer Plus o tloušťce 30 cm, na této půdě, mohlo v lese zůstat a dále růst 25 až 26 zachráněných stromů. A nejen to. Záchranou stromů je ušetřena také lesní půda o ploše zhruba 500 m2. Na jednom stromě může žít až tisíc druhů hmyzu, který je potravou pro vyšší živočichy. Díky recyklaci tak můžete dál obdivovat hříčky přírody.

Více v článku Zateplení půdy se vyplatilo. Teplo se drží doma.

Právě použitím tepelné izolace z recyklované celulózy se vynaloží minimální množství CO2 na její výrobu a zároveň CO2 obsažená v celulózových vláknech, a to málo kdo tuší, se tak na dobu životnosti domu uloží a zakonzervuje.

Climatizer Plus přispívá ke snížení skleníkového efektu a ke snižování přehřívání planety Země.

Foukaná izolace – cenná celulóza, skvělé izolační vlastnosti, to je výrobek Climatizer Plus. Ve firmě CIUR se vyrábí již více jak 30 let. Projekt celulózové izolace z tříděného papíru vznikl kdysi v Kanadě – tepelná izolace Climatizer Plus. Unikátní je, že surovinou se nedevastuje příroda, naopak. CIUR má pod kontrolou výběr suroviny i celý proces, až po realizaci.

Sebere surovinu → Vytřídí surovinu → Rozvlákní surovinu → Přidává nutné příměsi s retardéry hoření → Kontroluje jakost a kvalitu → Inovativně vyvíjí vlastnosti a složení → Školí aplikační firmy, včetně té vlastní → Přímo komunikuje se zákazníky, projektanty i odbornou veřejností → Realizuje kompletní izolační práce s naším výrobkem → Zjišťujeme zpětně kvalitu provedení.

Zateplování historických budov

Tepelná izolace. Foukaná izolace. Climatizer Plus.

Je to materiál na vysoké technické úrovni. Předností je snadná montáž. Rychle se dá použít při dodatečném zateplení velké škály konstrukcí. Při jeho aplikaci nepotřebujete rozebrat celý strop nebo střechu, jde tedy o čistou práci, a na místo se dopraví v hadicích přímo z aplikačního stroje, který je mimo objekt. Je to materiál přírodní a fyzikálně naprosto unikátní. Má vysokou měrnou tepelnou kapacitou, to znamená, že jde o izolaci, která akumuluje teplo v zimě a zároveň brání přehřívání interiéru v létě. To je vlastnost ojedinělá. Prodává se pouze a jen s prací. Nelze tedy cenově srovnávat materiál samotný. Nejdražší položkou je dnes na stavebním trhu lidská práce. Bonusem Climatizeru Plus je ekologická výroba z recyklované suroviny. Ne nadarmo se na výrobek poskytuje záruka 20 let.

Zateplování historických budov

Je na čase se ptát, co bude s izolací za 80, 100, 150 let.

Zateplování historických budovZateplování historických budov

Historicky cenné stavby

Historicky cenné budovy si zaslouží skvělou péči.

Historicky cenné budovy, památky, chalupy, stavení, městské domy i panská a šlechtická sídla si rozhodně zaslouží tu nejlepší péči. Na svých místech tyto budovy stály a sloužily mnohdy i dlouhá staletí a bez náležité péče by podlehly destrukci. Přitom právě ony byly u nás desítky let ignorovány. Pravda, ne všechny, ale velká část z nich je rekonstruována dosud, u mnohých pak degradace došla tak daleko, že byla či je lepším řešením demolice. A právě tyto budovy se dost často potýkají s vlhkostí a plísněmi. Obvykle jsou s ochranou těchto budov spojeny 3 nejdůležitější pojmy: péče o střechu, aby do domů nezatékalo; odsolování a zateplování. Kombinací procesů odsolování a zateplování přitom lze významně prodloužit životnost našich pamětihodností.

Půda starého domu, foukaná celulózová izolace je ideální na podlahy

Solné roztoky a sůl sama o sobě působí neesteticky na fasádách i v interiérech, navíc dovedou uvnitř masivních stěn, zdobných soch, detailů a jiných částí historických budov finálně rozložit jejich strukturu. Odsolování památek se dosud provádělo pouze ručním nanášením odsolovacích prostředků, následky takového odsolování však mohou být pro mnohé zdobné povrchy destruktivní. Také materiály používané při zateplování by měly respektovat prostředí starých památek. Přitom je možné zateplit i tak, že si zachováme přístup ke konstrukcím starých krovů.

Zateplování historických budov

Aplikace foukané celulózové izolace Climatizer Plus

Ucelený skladebný systém izolačních materiálů společnosti CIUR řeší veškeré možné situace týkající se izolací staveb. Součástí výroby je celulózová izolace Climatizer Plus. Případnou speciální protipožární alternativou se doporučuje minerální alternativa v podobě minerálního vlákna Climastone. Krajní variantou se jeví foukaný polystyren Climastyren, který spolehlivě funguje v místech, kde hrozí nebezpečí styku s vodou. Systém foukaných izolací nabízí zateplení střech, stropů, plášťů budov (zvenčí i zevnitř) a podlah. V případě Climatizeru Plus se kromě izolace tepelné a distribuce vlhkosti zlepšuje i zvukově izolační vlastnosti budov.

Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus

Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus je velmi vhodný a často používaný izolant u rekonstrukcí starších objektů. Typická je pro ni snadná a rychlá aplikace, unikátní konzistence a vynikající přilnavost prakticky ke každému materiálu. Izolant bez problému zaplní sebemenší dutinu, což nedovede žádný jiný typ izolace. Climatizer Plus výrazně omezuje riziko vzniku tepelných mostů, navíc se výborně vyrovnává s vlhkostí, kterou dovede distribuovat, kam je třeba (izolovaná konstrukce přirozeně dýchá). Zároveň má i velmi dobré protipožární a výborné akustické vlastnosti, navíc odolává škůdcům.

Zabydlet se v historické památce je během na dlouhou trať, ale i v takových stavbách se dá díky přírodním materiálům společnosti CIUR, které se snadno přizpůsobí již letitému mikroklimatu dané stavby, dá komfortně a pohodlně bydlet a šťastně žít.

Přečtěte si také
Optimální zateplení foukanou izolací
Nová Zelená Úsporám light
Energetická rezerva je vyčerpána. Rady, jak si můžeme pomoci!
Zastavíme růst cen energií? Ano. Zateplením.
Jak jsme pro dům vybrali Climatizer Plus, foukanou a ekologicky šetrnou izolaci

- PR článek -