Život v domě mohou znepříjemňovat například nepřizpůsobiví sousedé nebo rušná cesta. Zatímco se s těmito problémy dá alespoň do určité míry něco dělat, když se jednou do domu nastěhují hlodavci, termiti nebo dokonce kuna, je zle. Nechtění vetřelci nejen, že ve dne v noci znepříjemňují rodinný život, navíc na domě páchají velké škody. Doslova ho po kouscích rozebírají. Dát všechno do pořádku bude stát hotový majlant...

Hluk i zápach

Ti, kteří s tím mají osobní zkušenost, přísahají, že nejhorší ze všech nechtěných nájemníků je kuna. Kde se zabydlí kuna, tam končí klidný život. Zatímco ona celý den spí, obyvatelům rodinného domu, do kterého se nastěhovala, dobrý spánek nehrozí, protože kuna žije zejména v noci. Kromě hluku je doprovodným jevem její přítomnosti opravdu nepříjemný zápach, šířící se z jejích exkrementů. Teritorium si značkuje opakovaně a neúnavně, aby bylo ostatním zvířatům jasné, kdo je tady pánem. Vědí to i lidé v domě, kteří jsou čas od času například bez elektrického proudu, protože kuna překousala kabely. A to jsme ještě nezmínili škody na izolaci...

Méně hluku a zápachu, ale škody podobného rozsahu dokáží napáchat i hlodavci nebo termiti.

Prevence jako řešení

Naštěstí moderní doba a nové technologie nabízejí jistá řešení. Jako nejlepší se jeví prevence – postavit dům tak a z takových materiálů, aby se do něj zvířata i hmyz neměli chuť zakousnout. Taková nedůsledně aplikovaná celulóza nebo minerální vata, které se dlouhé roky používají k izolaci a zateplení domů, podkroví a střech, jsou pro nezvané nájemníky jako pozvánka na hody. Lehce se do nich dostanou, dobře se v nich cítí, a proto netrvá dlouho, a v takto špatně izolovaných zdech nebo střeše si rovnou udělají hnízdo se silnou pachovou stopou. Po několika týdnech s vámi žije hned několik generací zvířat, které do domu opravdu nepatří.
Na druhou stranu moderní stříkaná pěna, která má v porovnání s vatou nebo celulózou mnoho dalších výhod, zvířátkům nevoní. A to doslova. Ano, i do ní se sice mohou zakousnout, ale hlodavci, stejně jako podnájemník jménem kuna, se dlouho nezdrží. V pěně totiž nedokáží zanechat pachovou stopu, proto pro ně není atraktivní.

Izolace, která má Filipa

Už více než třicet let je mezi těmi nejnáročnějšími zákazníky z USA a Kanady oblíbená takzvaná „chytrá pěna“ ICYNENE®. Chytrá izolace® je dnes součástí také tisíců staveb v České republice a na Slovensku.

„ICYNENE® je difuzně otevřená stříkaná pěna. Na rozdíl od minerální vaty se dostane opravdu všude, takže nevznikají ani takzvané tepelné mosty, kudy uniká teplo, ale ani prostor, kterým by se případný nezvaný nájemník lehce dostal do izolace,“ říká Jan Vimr, ředitel subdivize Chytrá izolace® společnosti LIKO-S, a.s. Kromě toho má tato unikátní tepelná a zvuková izolace v porovnání s vatou nebo celulózou další výhody: s přibývajícími roky nemění tvar, objem ani konzistenci, takže vydrží mnohem déle. Je prodyšná, a i když přes ni teplo neuniká, nekondenzují v ní ani vodní páry a dům může dýchat.

- PR článek -