Že zateplený dům šetří Vaši kapsu, už dnes není žádná novinka. Podle posledních testů lze v budově profesionálně ošetřené izolačními materiály spotřebu energie nutné k vytopení či ochlazení místností snížit o víc než 50%. Pro využití izolačních technologií se díky trvale rostoucím cenám energií rozhoduje stále více majitelů nemovitostí.
Ti, kteří stavět teprve začínají, to mohou vzít od základu a investovat do tepelně izolačních cihel. Jaký materiál však zvolit pro zateplení již stojící budovy?
Izolační vlastnosti
K zateplení zdiva, střechy, ale třeba i potrubního systému se díky svým jedinečným vlastnostem často používá kamenná vata (známa též jako kamenná vlna). Inspiraci pro výrobu izolační vlny vědci našli v přírodě: sopečnou lávu, kterou vítr rozfoukává v tenká vlákna, Indiáni používali už před stovkami let. T epelná izolace však neznamená pouze ochranu před venkovním chladem na straně jedné a ochranu před únikem tepla z obytných prostorů na straně druhé. Výborně udržuje stabilní teplotu uvnitř dobře zaizolovaného objektu po celý rok, takže se obyvatelé domu nemusí bát ani příliš horkého léta.
Bezpečnost při požáru
Dnes je základem izolace roztavený čedič, jenž odolá teplotám až 1000º C, což ji v klasifikaci EU řadí do nejvyšší třídy bezpečnosti izolačních materiálů. Nehořlavá kamenná vlna přes ošetřené zdivo či střechu nepustí teplo ani plameny případného požáru, takže Vás v noci nemusí budit hrůza z účtu za topení ani strach o bezpečí spící rodiny.
Konec hluku, plísní a vlhkosti
Kamenná vata díky vyšší objemové hmotnosti nejlépe tlumí zvuk. Vnímání hluku je velmi subjektivní záležitost a každý utlumený decibel nám dokáže navodit více pohody. To ale neznamená, že by nebyla prodyšná. Obložený dům nepřestává dýchat. Kamenná vlna z čedičových vláken má dostatečné množství mezer zaručujících paropropustnost. Výrazně se tak snižuje nebezpečí vzniku plísní. Důležitým aspektem je také fakt, že kamenná vlna neabsorbuje vlhkost. P okud dojde k havárii stavební konstrukce a k zatečení vody do izolace, tak struktura kamenné vlny umožní úplné zpětné vypaření veškeré vlhkosti. Izolační schopnosti jsou tak obnoveny v plném rozsahu.
Izolace kamennou vlnou většinou nevyžaduje údržbu a vydrží Vám na celý život. Ani po 50 letech totiž neztrácí původní objem, nemění tvar a ponechává si všechny své jedinečné vlastnosti. Nabízí spolehlivé, trvalé a ekologické řešení, při němž nebudete sahat do kapsy hlouběji, než je nutné.
Autor: zop
Foto: archiv firmy Rockwool
Články s podobnou tématikou
Výhody podlahového vytápění
Aby se nám doma dobře dýchalo
Teplo domova
Teplo, které se nevyčerpá