Tyto typy obkladů volí investoři stále častěji jako povrchovou úpravu objektů, ať už se jedná o rodinné domy, bytovou výstavbu či průmyslové objekty. Základem systému je klasický a mnoha realizacemi prověřený vnější tepelněizolační kontaktní zateplovací systém Cemix, který byl pro potřeby instalace obkladových pásků upraven tak, aby vyhovoval zvýšeným nárokům na únosnost systému vzhledem k hmotnosti povrchové úpravy systému a také vzhledem k dalším specifickým vlastnostem obkladů.
Skladba systému
Systém lze provést ve dvou variantách lišících se použitým izolantem. První variantou je použití fasádních izolačních desek z expandovaného stabilizovaného pěnového polystyrenu (EPS). Desky musí splňovat parametry uvedené v EN 13163 a pro systém jsou používány desky s označením EPS 100 F. Rozměry desek činí 0,5 x 1,0 m a charakteristická hodnota součinitele tepelné vodivosti λ = 0,032 – 0,039 W/m.K. Ekvivalent difuze vodní páry μ = 20 - 70 a stupeň hořlavosti desek dosahuje hodnoty E podle ČSN EN 13501 – A1 : 2010.
Fasádní izolační desky z expandovaného stabilizovaného pěnového polystyrenu
Druhou variantou je použití izolačních desek z minerální vlny (MW), ať již s podélným nebo kolmým vláknem. Desky musí splňovat parametry uvedené v EN 13162. Rozměry desek činí 0,5 x 1,0 m či 0,6 x 1,2 m (podélná vlákna) nebo 0,2 x 1,2 m (kolmá vlákna); charakteristická hodnota součinitele tepelné vodivosti je λ = 0,038 – 0,042 W/m.K. Ekvivalent difuze vodní páry μ = max. 5 a stupeň hořlavosti desek dosahuje hodnoty A1 podle ČSN EN 13501–A1:2010. Desky s kolmým vláknem mají menší rozlupčivost než desky s podélným vláknem.
Fasádní izolační desky z minerální vlny
Další skladba obou systémových variant je až na drobnosti stejná. Pro lepení izolačních desek na podklad se používá Cemix Lepicí a stěrkovací hmota (označení 135). Jak již název napovídá, lze tuto hmotu použít jak pro lepení tepelněizolačních desek, tak pro provádění základní vrstvy (stěrkování a armování). Hmota splňuje všechny normové požadavky a je jednotným materiálem pro aplikaci izolantu z EPS i MW. Pro dodatečné mechanické kotvení systému k nosné konstrukci jsou používány plastové talířové kotvy s kovovým nebo plastovým trnem. Délka kotev je dána tloušťkou použitého izolantu a také typem materiálu nosné konstrukce. V každém případě musí kotvy splňovat požadavek směrnice ETAG 014. Pro vyztužení armovací vrstvy se používá sklotextilní armovací tkanina s označením minimálně R 117 a vyšším, s velikostí ok od 3,5 do 5 mm (oka čtvercového či obdélníkového tvaru).
Velmi důležitým komponentem celého systému je lepidlo, kterým jsou upevněny obkladové pásky na podklad. Pro tento účel je v systému použito Cemix Lepidlo FLEX EXTRA (označení 045). Jedná se o pružné lepidlo s vynikající přídržností k podkladu, splňující všechny náročné požadavky na upevnění povrchové vrstvy systému a zařazené do kategorie C2TES1. Lepidlo je možné aplikovat v exteriéru i interiéru a je vynikající zejména na podklady, kde dochází k rozměrovým změnám v důsledku velkého tepelného pnutí.
Povrchovou vrstvou systému jsou obkladové pásky např. typu KENTAUR, TAURUS, klinker Röben apod. Pásky jsou podle typu lisované či tažené, opatřené glazurou či bez glazury. Klinker pásky jsou vyrobeny z ostře vypáleného keramického materiálu, vydávajícího zvonivé zvuky. Odtud také pochází jejich název. Všechny typy pásků jsou ekologickým stavebním materiálem a mají mimořádnou odolnost proti povětrnostním vlivům. Dále se vyznačují vysokou mrazuvzdorností, vysokou objemovou hmotností a pevností. Proto jsou vhodné pro stavby, které jsou mechanicky nebo chemicky namáhané.
Pro spárování nenasákavých obkladových pásků se používá systémová Cemix Spárovací hmota WIDE (označení 039). Spárovací hmota je určena pro použití v exteriéru i interiéru pro spáry šířky 5–30 mm. Je dodávána v široké nabídce barevných odstínů. Pro spárování nasákavých obkladových prvků je v systému použita Cemix Spárovací malta pro lícové zdivo 10, která nezpůsobuje výkvěty na povrchu prvků a má jemnozrnnou strukturu.
Jako příslušenství k systému jsou dodávány různé typy profilů, kterými je řešeno založení systému a různé detaily, jakými jsou nároží, ostění, nadpraží, dilatace apod. Za pomoci profilů a dalšího doplňkového materiálu lze např. řešit prostupy různých konstrukcí systémem (např. zábradlí, konzol, uchycení bleskosvodů apod.), případně instalace stavebních dílů do systému a do nosné konstrukce (např. okna, dveře, parapety apod.). Použití profilů je nezbytné pro zdárné provedení celého díla a jejich vynecháním se investor vystavuje značnému riziku vad v systému.
Realizace systému
Příprava podkladu se před aplikací systému řídí nařízeními platných předpisů a norem. Podklad musí být suchý, soudržný a únosný, bez prachu, separačních vrstev a volných částic. Staré barevné nátěry se řádně omyjí tlakovou vodou, nesoudržné nátěry se odstraní. Podklad nesmí vykazovat větší tolerance než 20 mm, jak je stanoveno v ČSN 73 2301:2005. U větších nerovností se musí nanést vyrovnávací vrstva. Teplota vnějšího vzduchu, materiálu a podkladu nesmí během zpracování klesnout pod +5 ºC. Systém se následně založí na zakládací lištu, upevněnou speciálními kotvicími prvky do podkladu. Soklové partie systému musí být řádně odizolovány proti vlhkosti.
Nanášení lepidla na izolační desky z polystyrenu či na minerální desky s podélnými vlákny se provádí po obvodě desek a dále nanesením terčů lepidla do jejich plochy. Na desky z minerální vlny s kolmými vlákny se musí lepidlo nanášet celoplošně. Při lepení a kladení desek je nutné bezpodmínečně dodržovat platná nařízení pro realizaci zateplovacích systémů a technologický postup dodavatele systému. Tepelněizolační systém se samozřejmě provádí také na veškerých ostěních objektu.
Při provádění vyrovnávací (armovací) vrstvy je důležitá realizace diagonálních výztuh z tkaniny v rozích veškerých otvorů konstrukce a provádění přesahů min. 100 mm mezi jednotlivými pásy armovací tkaniny. Zásadním rozdílem oproti klasickým zateplovacím systémům je provedení druhé vrstvy výztužné tkaniny pro zvýšení tuhosti a únosnosti celého systému.
Podle statického výpočtu se kotvení systému provádí ještě před provedením výztužné vrstvy s dvojitou vrstvou tkaniny nebo až po provedení výztužné vrstvy přes obě vrstvy tkaniny. Při výpočtu je rozhodující hmotnost obkladových pásků v kg/m2. Smyslem těchto technologických kroků je tedy kompenzovat zatížení systému hmotností obkladových pásků a předejít tak možným poruchám systému. Po ukotvení systému k podkladu budou následně nalepeny obkladové pásky a celý systém bude dokončen jejich vyspárováním příslušnou systémovou spárovací hmotou.
Důležitým krokem je provedení všech dokončovacích prací v systému, což obnáší dokončení dilatací, začištění všech konstrukcí prostupujících systémem, odstranění lešení a začištění míst po kotvách lešení, osazení okapových svodů, bleskosvodů, domovních čísel apod.
Závěr
Při realizaci vnějšího tepelněizolačního kontaktního systému Cemix THERM K je třeba dbát veškerých předpisů a nařízení pro realizaci tohoto systému. Jedině tak má investor záruku bezchybného provedení celého díla. Systém je moderním produktem na trhu stavebních materiálů s velkou perspektivou a potenciálem. Sleduje trendy ve stavebnictví a umožňuje variabilní a vysoce estetické ztvárnění fasády objektu při zvýšení jeho funkčních (zejména tepelněizolačních) vlastností. Je výsledkem snahy o vytvoření produktu, který bude splňovat ty nejpřísnější a nejnáročnější požadavky každého zájemce o kontaktní zateplovací systém.
Předchozí články firmy LB Cemix:
Sanační omítkové systémy
Sádrové a vápenosádrové omítky Cemix
Fasádní barvy Cemix
Samonivelační stěrka Cemix 060
Na obklady a dlažby s pořádným lepidlem a spárovací hmotou
Cemix THERM P SILVER
Cemix produkty pro stavbu
Probarvené strukturální omítky Cemix
Samonivelační polymercementové stěrky Cemix
Cemix produkty pro stavbu
- PR článek -