Hospodaření s vodou se v posledních letech stalo tématem nejen v důsledku rostoucích cen za vodné a stočné. Zdroje vody v přírodě kolem nás ubývají, a proto se i úřady snaží podporovat hospodárné využívání vody. Je například naprosto zbytečné používat pitnou vodu na splachování WC, úklid nebo dokonce na zalévání zahrady, mytí auta apod. Spotřeba vody v domácnosti je různá dle denního režimu každé rodiny. V některých domácnostech se častěji pere, více vaří, někdo si denně napouští vanu apod. Obecně se ale dá říci, že polovinu denní spotřeby vody je možné nahradit vodou srážkovou. Je to zejména voda určená splachování WC, úklid a zalévání zahrady nebo pokojových květin.
Zázemí firmy irriga s.r.o.
Jímání srážkové vody z okapů do nějakého sudu na zahradě je poměrně jednoduché a mnoho zahrádkářů a majitelů rodinných domů již využívá dešťovou vodu alespoň tímto způsobem. Pokud ale chcete využívat vodu i ke splachování, praní a úklidu, je potřeba vybudovat poněkud sofistikovanější systém. V prvé řadě budete potřebovat nádrž na vodu. Ta může být z různých materiálů a může být umístěna nad zemí nebo pod zemí. Z hlediska ceny a užitné hodnoty jsou nejvhodnější nádrže z plastové skořepiny, které jsou lehké, pevné, mají dlouhou životnost a nevyžadují obetonování. Z hlediska umístění jsou vhodnější nádrže podzemní, které chrání vodu před světlem, částečně také před teplem nebo chladem, voda vydrží déle čistá a bez zápachu a v zimě nezamrzne.
Vlevo: řez nádrží s ponorným čerpadlem a sběrným filtrem
Vpravo: osazení nádrže v kamenitém podloží
Více informací o výběru nádrže na vodu najdete zde: Jak vybrat nádrž na vodu?
Ministerstvo životního prostředí spustilo již v září 2017 program s názvem Dešťovka na využití srážkové i odpadní vody v domácnostech i na zahradě a stále probíhá příjem žádostí, tentokrát s názvem Dešťovka II, v níž byly prostředky rozděleny mezi tzv. suché obce a ostatní obce a také došlo k prodloužení lhůty na doložení papírové žádosti a odborného posudku. Na co je tedy možné získat dotaci?
Program je rozdělen do tří podpor:
1. Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady
2. Akumulace srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady
3. Využití přečištěné odpadní vody s možným využitím srážkové vody
Vzhledem k realizaci je nejjednodušší kategorií dotace na akumulaci srážkové vody pro zálivku zahrady, tedy pro nákup a zabudování podzemní nádrže na dešťovou vodu. Dotace může činit až 20 000 Kč + 3 500 Kč/m3 nádrže, maximálně však 50 % z celkových způsobilých výdajů.
Nádrž připravená na napojení dešťové vody.
Další možností je akumulace srážkové vody pro zalévání zahrady a splachování WC. V praxi to znamená, že z podzemní nádrže můžeme čerpat nejen vodu na zalévání, ale také jsou z ní plněny nádržky WC pro splachování. Dotace může být ve výši až 30 000 Kč + 3 500 Kč/m3 nádrže, maximálně však 50 % z celkových způsobilých výdajů. Dotaci mohou využít majitelé stávajících domů i novostaveb.
Poslední z možností je využívání přečištěné odpadní vody s možným využitím srážkové vody. Do podzemní nádrže je jímána srážková voda, stejně jako u předchozích variant, která je následně využívána ke splachování a zalévání, systém je doplněn ještě o zadržování a přečištění odpadní vody z koupelny a kuchyně, která je následně také využita ke splachování nebo jako užitková voda na zahradě, např. na zalévání nebo úklid. Dotace může dosáhnout výše až 60 000 Kč (v kombinaci s využitím srážkové vody) nebo 45 000 Kč (bez kombinace s využitím srážkové vody) + 3 500 Kč/m3 nádrže + 10 000 Kč na projektovou přípravu, maximálně však 50 % z celkových způsobilých výdajů.
Řez nádrží s klidným nátokem, interním filtrem, přepad do zásaku.
Řez nádrží s klidným nátokem, externím filtrem, přepad do kanalizace.
Jak postupovat při žádosti o dotaci?
Pokud byste také rádi ušetřili až polovinu spotřeby pitné vody z vodovodního řadu a zároveň něco udělali pro životní prostředí a krajinu, ve které žijete, nechejte si přímo od dodavatel plastových nádrží IRRIGA vypracovat návrh konkrétního řešení hospodaření se srážkovou vodou. Na základě informací o spotřebě vody ve vaší rodině a jejím rozložení mezi vodu pitnou a užitkovou vám navrhnou správnou sestavu a velikost jímky na dešťovou vodu. Pomohou vám také s žádostí o dotaci a následně s kompletní realizací sestavy pro hospodaření s vodou.
Více informací najdete na www.dotacenadestovouvodu.cz.
- PR článek -