NECHTE SE INSPIROVAT

Náš příběh se začíná koupou mezonetového bytu v Praze. Mladému 30 letému muži se byt v developerské výstavbě líbil. Nebyl však spokojen s jeho standardním vybavením. Jeho požadavky se týkali celkového řešení interiéru. Bohužel, v době kdy se muž rozhodl oslovit profesionální architekty, byly v bytě dodělané koupelny, které už nebylo možné změnit. Architektonický návrh a následní realizace interiéru se tak soustředila na všechny místnosti v bytě kromě koupelen.

 
 

KROK PRVNÍ - ARCHITEKTONICKÝ NÁVRH

Po specifikaci klientských požadavek možno přistoupit k architektonickému návrhu. Klient chtěl vyřešit dispozice, barevnost, produktové a materiálové vybavení celého bytu. Jeho představa byla mít moderní, nadstandardní a nadčasový interiér. Protože klient inklinoval k jednoduchému stylu, přírodním materiálům a k pastelovým,sytým barvám, návrh i řešení interiéru byly koncipované na této báze. Co se týče architektonického návrhu, klientovi bylo předloženo několik variant řešení, z kterých si vybral tu nejoptimálnější.


 
 
REALIZACE


Po odsouhlasení a detailním rozpracování vybraného architektonického návrhu, následovala realizace. Vzhledem k architektonickému návrhu, který se odlišoval od původního standardu,   se změnil původní plán na elektroinstalaci. Změna se týkala i podlah a interiérových dveří. Kromě kuchyňského prostoru kde byla použita kamenná dlažba, v celém bytě figuruje dřevěná, plovoucí podlaha z javora. Interiérové dveře byli přizpůsobené podlaze. Všechny změny byli realizované za účelem docílit harmonický, příjemný interiér, ve kterém by se klient cítil útulně a přirozeně. 

 
 
SE ZAMĚŘENÍM NA VSTUP, SCHODY A ÚLOŽNÝ PROSTOR
       

Základem každého bydlení je vstup. V případě mezonetových bytů také schody. Vstup do bytu byl řešen jednoduchou věšákovou stěnou a zrcadlovými skříněmi, které slouží jako odkládací prostor. Odkládací místo vhodně doplňuje bodové osvětlení umístěné nad věšákem. V bytě byli nainstalovány dva typy schodišť. První, klasický typ schodiště odděluje jednotlivá patra. Stupně schodiště jsou obloženy kamennou dlažbou. Při jeho realizaci byl použit i zkartáčovaný nerez, který je vidět na zábradlí. Druhý typ schodiště vede do podkroví, kde má klient posilovnu. Tzv. mlynářské schody jsou vyrobeny z javorového dřeva. Schody mají atypický tvar a harmonizují s celkových charakterem i barevností bytu.

Důležitým prvkem bylo řešení úložních prostor. Kromě věšákové stěny a zrcadlových skřínek, byla v bytě vytvořena osobitná místnost která slouží jako šatník s místem na odkládaní dalších, potřebných   předmětů. Šatník tvoří vestavěné skříně s policovým systémem, který odděluje jednotlivá místa na odkládaní.

Na řešení vstupu a schodů navazují i ostatní části bytu…

 

 
TIP:

Mlynářské schody - patří do prostor, kde je potřeba šetřit místem. Na rozdíl od klasických schodů jsou kratší a jednotlivé stupně jsou navzájem propojeny. Většinou se vyrábějí ze dřeva a jejich cena je nižší.    

Zrcadlové úložné skříně - jsou praktickým a velice efektním bytovým doplňkem. Slouží jako místo na odkládaní a zároveň jako zrcadlo. Jsou vhodné do menších prostor, protože zrcadlo prostor opticky zvětšuje. Skříně se vyrábějí ze dřeva a můžou mít různou velikost.      

Architektonický projekt a realizace: ing. arch. Šárka Daňková, AZ Bydlení, s.r.o. 

Foto: Jaroslav Hejzlar