Využívání recyklovaného papíru bylo vždy znakem toho, že podporujeme ochranu přírody. Dnes se však setkáváme s názorem, že proces recyklace nejenže není ekologický, ale vůči životnímu prostředí je navíc i vysoce neohleduplný. Jak je to možné?

Recyklování škodí životnímu prostředí

Výroba xerografického papíru z papíru sběrového údajně nikdy k životnímu prostředí šetrná nebyla, protože technologie, která odstraňuje tiskařské barvy je energeticky náročná. Vzniklý odpad je navíc nutné draze spalovat jako velmi nebezpečný. Během procesu recyklace dochází také k velké prašnosti, celulózová vlákna se kvůli výrobě papíroviny opakovaně rozemílají a jsou tak narušena. Vzniká tak celulózový prach, který způsobuje rychlejší zanášení strojů, od čehož se odvíjí také zkracování životnosti mechanických součástek v tiskárnách a kopírkách.

Recyklování papíru tak do jisté míry pomáhá spořit přírodní zdroje, ale i tento fakt je diskutabilní. V současnosti je v Evropě mnohem více lesních ploch, než tomu bylo v minulosti a navíc papírny mají v dnešní době povinnost vysadit více nových stromů, než kolik jich vytěží kvůli výrobě papíru.

Nevýhody recyklovaného papíru

Mnoho firem volí raději recyklovaný papír, protože si myslí, že tím ušetří náklady, ale opak je ve skutečnosti pravdou. Proces recyklace je energeticky velmi náročný a tak je výsledný recyklovaný papír dražší, než prvovýroba. Jeho další nevýhodou je také nedostatečná bělost a nemožnost jej archivovat (dle ISO 9706). Recyklovaný papír totiž nesplňuje požadované technické podmínky pro dlouhodobé uchovávání.

Recyklovaný papír
Recyklovaný papír a jeho použití v kanceláři. Foto: veronica.cz

Papíry z prvovýroby bývají podle kvality zpracování opatřovány různými piktogramy a značkami ISO (např. TCF a ECF), které jsou zárukou toho, že na jejich výrobu nebyl použit chlór, případně byl použit jen v minimálním množství. Takovéto značky u recyklovaného papíru nenajdeme. Bílý papír z prvovýroby nese často také označení ColorLok, které mu garantuje rychlé zasychání barev po tisku a dále také sytost a ostrost barev. Z toho důvodu je tak možné na papír z prvovýroby provádět například rychlý oboustranný tisk – na recyklovaném papíru to není možné.

Kdo využívá recyklovaný papír?

Pro nákup a užívání recyklovaného papíru se vesměs rozhodují dvě kategorie zákazníků. Tou první kategorií jsou lidé, kteří věří, že tím přispívají k ochraně životního prostředí a kategorii druhou pak představují firmy, které mají, jak se říká – špatné svědomí a využívají jej jako jakousi omluvu za své podnikání. Používáním recyklovaného papíru totiž mohou do svých materiálů zařadit prohlášení o společenské odpovědnosti. Obecně je však možné říct, že množství společností, které nakupují recyklovaný papír, v poslední době klesá. Možná je to dáno tím, že poznaly také jeho nevýhody, nebo je odradila jeho poměrně vysoká cena – recyklovaný papír již totiž nespadá pod nižší sazbu DPH.

Kdy má užívání recyklovaného papíru smysl?

Využívání recyklovaného papíru by se mělo podporovat tam, kde to má opravdu nějaký smysl. Jde například o výrobu kartonu a lepenky či o zpracování papíru na archivační a balicí potřeby či hygienu, tedy toaletní papíry či jednorázové ručníky.

- jap -