Každý z nás „vyprodukuje“ ročně asi 150 – 200 kilogramů odpadu. Pokud však odpady už doma třídíte a dáváte je do barevných kontejnerů, umožníte tak recyklaci více než třetiny tohoto množství. Za rok tak můžeme vytřídit až 30 kg papíru, 25 kg plastů a 15 kg skla.

Dávno jsou pryč časy, kdy se všechno házelo do jednoho pytle a pak bez ladu a skladu do univerzálních popelnic před domem. Na každém sídlišti i kolem zástavby rodinných domů dnes už najdeme kontejnery na tříděný odpad - většinou žlutou popelnici na plasty, modrou na papír a zelenou na sklo.

Třídění odpadu není hračka, zároveň ale neobsahuje nic, co by nezvládlo i dítě. Jen je nutné naučit se zásady pro správné třídění, tedy co do kterého kontejneru můžeme dát a co tam naopak nepatří.
Do modrých nádob můžeme odhodit - noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy, sešity, krabice, lepenku, kartón, papírové obaly. Rozhodně do nich nepatří - mokrý, mastný nebo jinak znečištěný papír, uhlový a voskovaný papír, použité plenky a hygienické potřeby.
Do zelených nádob můžeme odhodit - láhve od nápojů, skleněné nádoby, skleněné střepy - tabulové sklo. Nepatří tam - keramika, porcelán, autosklo, drátěné sklo a zrcadla.
Do žlutých nádob můžeme odhodit -   PET láhve od nápojů (sešlápnuté), kelímky, sáčky, fólie, výrobky a obaly z plastů, polystyrén. Nevhazujte do nich - novodurové trubky, obaly od nebezpečných látek (motorové oleje, chemikálie, barvy apod.).
Kovy a kovový odpad patří do sběrny nebo do sběrného dvora, kam můžeme přinést i odpad, který se do běžného kontejneru nevejde (starý nábytek, televize, rádia, stavební suť, apod.)

Jednotlivé odpadky je ideální rozdělit do nádob už doma přímo při likvidaci. Třídit v komoře v provizorních bedýnkách už dnes nemusíte - výrobci nábytku na ochranu životního prostředí myslí a k dostání tak jsou odpadové systémy, které je možné zabudovat přímo do linky.

Takový sofistikovaný odpadkový koš se skládá z různobarevně odlišených boxů na umělou hmotu, sklo i papír a nezřídka i z drtiče organického odpadu. Koš tohoto typu zabudovaný do kuchyňské linky je nejen praktický, ale narozdíl od klasického "kýble" postaveného v koutě také esteticky uschovaný před zraky návštěv.

Ta zcela nejdůležitější zásada však není jen o třídění odpadků, ale o celkovém postoji k jejich objemu a přírodě. Už při nákupu třeba potravin byste neměli být lhostejní k tomu, v čem se nacházejí. Kupujte například mléko a vejce raději v papírovém než plastovém obalu a na nákup si s sebou berte plátěnou tašku místo nákupu igelitových pytlů. Pokud pak bydlíte v rodinném domě, papírový odpad sami palte a na organický založte kompost, kterým pak pohnojíte zahrádku.

Autor: efa