Vždy záleží na tom, jak daleko a kolik věcí potřebujete stěhovat. Někomu se majetek vejde do osobního auta s přívěsem, jiný potřebuje několik kamionů (pak se však stěhování svépomocí nedoporučuje…). Je proto potřeba si dopředu domluvit auto vhodné velikosti, ať už vlastní, od známého, firmy apod. Při stěhování na kratší vzdálenost je možné využít i menší vůz a několikrát to „otočit“. Pokud však stěhujeme najednou, většinou bude ve věcech menší zmatek.

Ještě předtím, než nastane „den D“, věnujme přiměřený čas – nejlépe alespoň dva týdny – přípravě. Věci nabalíme do krabic, eventuelně do pytlů (oblečení), které popíšeme. Raději alespoň ze dvou stran, protože když bude mít krabice na spodku hromady popis z druhé strany, moc nám to nepomůže. Krabice by měly být přiměřeně velké pro nošení a nepříliš těžké. Při balení často „objevíme“ věci, které jsme už léta nepoužili a zřejmě už ani nikdy nepoužijeme. Je to tedy dobrá příležitost pro úklid a vyházení nepotřebností.

Ve skříních nenecháváme raději nic, nanejvýš jen lehké věci, které se nemohou rozbít a neovlivní bezpečnost stěhování (změnou těžiště, otevřením dvířek…). Opatrně zejména se skleněnými dvířky a výplněmi. Vytáhneme, nebo aspoň dobře zajistíme šuplíky a všechny pohyblivé díly. Vnitřní police se často dají vyndat, což hlavně u velkých skříní pomůže snížit hmotnost. Ze zámků vysuneme klíčky, aby se nezalomily, a pokud to jde, můžeme také odmontovat další vyčnívající části (některé úchytky apod.). Vše ale dobře popíšeme, ať pak nejsou problémy s kompletací. Klíčky a menší díly můžeme přilepit izolepou dovnitř nábytku.

Jestliže je vše připraveno, začínáme stěhovat. Pro tuto fázi je vhodné sehnat si dostatek pomocníků, kteří, jak se lidově říká, „nemusejí být moc chytří, hlavně dost silní“. Ačkoliv, ani ta chytrost není k zahození. Stěhováci by totiž měli vědět, jak s věcmi zacházet, co kam mohou položit atd. Proto jim dejte jasné instrukce a doufejte, že mají dostatek přirozené chytrosti k tomu, aby třeba lednici nepoložili na krabice s japonským porcelánem. Ke stěhování dále zajistěte pomůcky – háky, lana a popruhy. Neuvěřitelně práci usnadní, hlavně těžké věci zvedejte s jejich pomocí. Když už zvedáte těžší nábytek ručně, snažte se dřepnout si a zdvihat jej nahoru nohama s rovnými zády. Jinak si zbytečně namáháte páteř, záda vás budou bolet, nebo si dokonce přivodíte „housera“.

V „cílové stanici“ je dobré mít někoho, kdo organizuje vykládku. Tady záleží také na tom, zda je nová destinace již připravena k nastěhování a nábytek se může usazovat na svá konečná místa (to je ten lepší případ), či zda se vše jen provizorně naskládá na jedno místo a bude se rozmísťovat až později (např. když dům ještě není zcela hotov).

Jestliže máte početnou rodinu nebo dost kamarádů, stěhování svépomocí se dá zvládnout a můžete něco ušetřit za stěhovací firmu. Musíte si sami spočítat, jestli se vám to vyplatí.

Když už se stěhujete, nezapomeňte také na další, méně zřejmé záležitosti – smlouvy o odběru vody a energií, nahlášení změny bydliště apod. Ale to už je samostatná kapitola.

Autor: Michal Hamšík