Ta může mít více forem – například napojení čidel na pult centrální ochrany (PCO) s tím, že v případě aktivace přijede zásahová jednotka. U některých agentur se dá dohodnout také dálkový přenos obrazu z bezpečnostní kamery nebo více kamer, takže daný prostor je trvale pod dohledem (obvykle se jedná třeba o vstupní trakt apod., nikoliv o ložnici). Další možností je smlouva o fyzické ostraze objektu pracovníky agentury v době, kdy nejste doma (např. během dovolené), ať už formou občasné kontroly a obchůzky, nebo trvalého hlídání po dobu vaší nepřítomnosti. A konečně se dá domluvit i to, že bezpečnostní agentura střeží objekt trvale, tedy i když jste doma. Tato možnost je samozřejmě drahá a vyžaduje dodržení určitých předpokladů (zázemí pro strážce atd.) a zřejmě ji využije jen málokdo.
Ať už agenturu využijete jakýmkoliv způsobem, neměli byste kupovat pověstného zajíce v pytli. Jistě, při výběru se dá ušetřit, ale sleva vás může také vyjít pěkně draho. Je proto vhodné nejprve zjistit o dané firmě nějaké údaje, reference (pokud možno dlouhodobé, tedy nikoliv za poslední půlrok) a hlavně ověřit, zda je agentura pojištěná, především proti způsobené škodě, na odpovědnost za službu apod. Ono totiž strážce může při ochraně majetku způsobit nějakou škodu, a kdo ji pak zaplatí? Nebo co když pracovník ve službě usne zrovna v době vloupání? Také třeba dojde ke zranění nebo dokonce smrti pachatele vinou zaměstnance agentury a může se klidně stát, že vás pachatel či jeho příbuzní ještě zažalují. Nebo zažalují agenturu, která soudní spor finančně, neunese a vám proto nezaplatí způsobené škody. Ve smlouvě s agenturou by mělo být proto jasně stanoveno, jak se určitá situace řeší, kdo za co nese odpovědnost a náklady, a vy musíte hodnověrně vědět, na co a v jaké výši je firma pojištěna.
Rovněž je důležité, koho vlastně agentura zaměstnává. Jestliže je „strážce“ invalidní důchodce se sníženou pohyblivostí nebo dokonce člověk, který si za stovku „ničeho nevšiml“, taková služba sice možná nebude drahá, ale ani efektivní. Na druhou stranu, přehnaně aktivní mladík, který pro jistotu zmlátí každého, kdo jde okolo (včetně pošťačky), rovněž není to pravé ořechové. Nesmíme zapomínat na fakt, že v tomto případě je nutné za kvalitu zaplatit. Ale na druhou stranu, samotná vysoká cena není zárukou dobrých služeb.
Nápovědou při výběru může být fakt, že daná bezpečnostní agentura je držitelem certifikátu CI ČAP (Certifikační institut České asociace pojišťoven), nebo že je členem profesního sdružení dodržujícího jisté standardy, jako třeba Asociace soukromých bezpečnostních služeb.
Výběr bezpečnostní agentury není jednoduchá věc, v první řadě proto zvažte, k čemu a zda její služby potřebujete. V této souvislosti je dobré zmínit, že při najmutí bezpečnostní agentury je šance získat slevu na pojistném. I tak je nutno dobře spočítat, zda se vám vynaložené náklady vůbec vyplatí. Třeba se ukáže, že efektivnější bude pořídit si velkého psa.
Autor: Michal Hamšík