Nová radnice je několikapatrová dvoukřídlá budova s centrální částí, nad níž se tyčí prosklená, více než pětaosmdesát metrů vysoká radniční hodinová věž s vyhlídkou přístupnou veřejnosti, z níž je úžasný výhled na Beskydy, Oderské vrchy a dokonce i Jeseníky. Nad hlavním vchodem se nachází konstruktivistické průčelí a portikus se šesti půlkruhovitými sloupy nesoucími terasu s pilastry.

 

V horní části můžeme spatřit čtyři bronzové sochy od Václava Macha, které symbolizují čtyři funkce města - hornictví, obchod, vědu a hutnictví. Centrální vyhlídková věž měla být původně vybudována z železobetonu, kvůli technickým a finančním potížím byl nakonec materiál změněn na ocel pokrytou měděnými plechy. Kvadratická věž je prosvětlena dlouhými okenními pásy, v noci jsou hrany věže už několik let osvětleny.

Projekt Nové radnice byl vybudován za první republiky v letech 1925 až 1930 krátce poté, co byla Moravská Ostrava sloučena se šesti okolními obcemi v jeden celek, a to z potřeby mít nějaké reprezentativní sídlo. Místo plánované stavby divadla tak na levém břehu řeky Ostravice kousek od historického jádra města vyrostla radnice podle projektu brněnského architekta Vladimíra Fischera a jeho ostravských kolegů Františka Koláře a Jana Rubého.

Z velké části inicioval výstavbu radničního komplexu první český starosta Ostravy Jan Prokeš, po němž je pojmenováno náměstí, na kterém se nachází. Slavnostně byla radnice otevřena 28. října 1930 u příležitosti výročí vzniku Československé republiky, v roce 1951 pak byla budova rozšířena přístavbou.

V roce 1999 byla před radnicí instalována kontroverzní socha Ikara od akademického sochaře Františka Štorka, která je třetí největší bronzovou plastikou v České republice. Podle vedení města socha "symbolizuje vzestupy a pády, kterými v minulém století prošla i Ostrava". Socha, která váží asi sedm tun a stojí na žulové kašně s vodotryskem, vyvolala před sedmi lety mezi Ostravany řadu rozporuplných emocí.

Autor: efa