Polyfunkční dům vyrostl v Mostné ulici v centru města v proluce mezi dvěma domy mezi dubnem 2007 a letošním lednem. Pod projektem z dílny architektonického studia Barak jsou podepsáni architekti Viktor Šabík a Marek Šumichrast, autoři dalších zajímavých budov stojících nejen v Nitře, ale i v dalších slovenských destinacích. Jedním z nejznámějších počinů dvojice je vedle "sýrového" domu nitranská Městská sportovní hala.
Cheese House, který je útočištěm obchodů, kavárny, kancelářských prostor a v neposlední řadě i dvou bytů se střešními terasami, v jehož srdci se navíc nachází atrium ve tvaru elipsy, disponuje plochou okolo čtrnácti set metrů čtverečních, přičemž zastavěná plocha činí 340 metrů čtverečních. Náklady na výstavbu budovy se vyšplhaly na 1 290 000 EUR, tudíž náklady na metr čtvereční vycházejí na necelou tisícovku EUR, což je zhruba 27 tisíc slovenských korun.
Sám o sobě by asi dům nebyl zvenčí příliš přitažlivý a zajímavý, kdyby jeho součástí nebyla netradiční fasáda z pískovaného akrylátového skla. Právě tento plášť žlutozlaté barvy s elipsovitými otvory, připomínajícími díry v ementálu, dává celému projektu jedinečný ráz.
Díky neotřelému nápadu, kterým se tvůrci vyhnuli nekompromisnímu nařízení památkářů zakazujících jakékoliv nepravoúhlé křivky, polyfunkční dům na první pohled upoutá oko každého kolemjdoucího. Budovu stačí jednou vidět na obrázku, a okamžitě utkví v paměti, přičemž si ji s ničím jiným už nikdy nespletete.
Akrylátové sklo neboli satinovaný plexiglas byl k podobnému účelu použit zcela poprvé. Tvůrci totiž museli najít vhodný průhledný materiál, aby kvůli památkářům bylo přiznáno pravoúhlé řešení vnitřního pláště budovy (čelní stěnu tvoři sklo na ocelových nosnících). Plexiglas bylo nutné nejprve otestovat v různých klimatických podmínkách, neboť jeho výrobci se zdráhali zaručit za bezpečnost při použití materiálu v exteriéru. Studio jej proto měsíc testovalo ve větrném tunelu. Ani samotná montáž "sýrové slupky" pak nebyla jednoduchá, vyrobený plát bylo nutné kvůli převozu rozřezat, na místě znovu smontovat a následné ukotvení k fasádě pak trvalo celé tři dny.
Bohudíky architekti boj s památkáři ani s novým materiálem nevzdali a podařilo se jim prosadit a zrealizovat projekt, který vzbuzuje nadšení nejen u laické veřejnosti, ale i u odborníků. Za vše hovoří už jen nominace na Cenu slovenské komory architektů.
Autor: efa
Foto: www.barak.sk