U nás je Zaha Hadid mnohým známa především díky členství v porotě, která zvolila Jana Kaplického vítězem soutěže na stavbu Národní knihovny. Ve světě však šedesátiletá, původem íránská architektka, platí za jednu z nejvýraznějších tváří současné moderní architektury. Ne náhodou získala před šesti lety milovnice oblých tvarů a netradičních prostorových řešení, do jejíhož portfolia spadá třeba centrála BMW v Lipsku, skokanský můstek v Innsbrucku, butik Neil Barret v Tokiu či plavecký stadion pro LOH v Londýně, významnou Pritzkerovu cenu.

Muzeum Maxxi v římské čtvrti Flaminio je prvním národním muzeem moderního umění v Itálii. Soutěž vypsalo už v roce 1999 italské ministerstvo kultury. V roce 2003 byl položen základní kámen a vloni byl objekt rozkládající se na ploše 30 000 metrů čtverečních po deseti letech úsilí dokončen.

Zvlněné plochy, prolínající se interiér s exteriérem, tuny betonu, skla a oceli. Z ptačí perspektivy vypadá komplex jako mostní křižovatka plná nájezdů, které se do sebe proplétají, zanořují a zase vynořují. Podobně je tomu i uvnitř, kde vás na první pohled zaujmou mimoúrovňově se křížící černobílá kovová schodiště. Prostor prosvětlený přirozeným světlem dopadajícím skrze strop lze rozdělit podle potřeby systémem uschovaných mobilních příček.

Vzhledem k tomu, že se jedná o svatostánek moderního umění a má evokovat dnešní globálně propojený svět, byl zde díky knihovně, studovnám, restauraci s kavárnou, knihkupectví či mediálnímu centru vytvořen inspirativní multimediální prostor.

Autor: efa

Foto: http://www.zaha-hadid.com/built-works/maxxi