Mnichovská Allianz Arena, které se přezdívá díky vzhledu také Schlauchboot neboli Nafukovací člun, byla postavena v letech 2002 - 2005, zejména kvůli Mistrovství světa ve fotbale, které hostilo rok po jejím otevření dvanáct německých měst. Bavorská metropole se přitom stala hlavním dějištěm tohoto fotbalového svátku.
Superstadion, který navrhla dvojice švýcarských architektů Jaques Herzog a Pierre de Meuron, pojme téměř 70 tisíc diváků - pro srovnání do české Sazka Areny (O2 areny) se jich vejde 18 000, do stockholmské Globen Areny "jen" 16 000 lidí. Obří svítící těleso se může pochlubit také největší membránovou střechou na světě, která se rozkládá na 64 tisících metrech čtverečních. Závratná byla i cena za výstavbu kolosu: 340 milionů eur.
Padesát metrů vysoká budova je tvořena nejen hrací plochou a třemi patry tribun, vedle nich tady najdeme kompletní zázemí pro hráče, fanoušky, VIP hosty i média. Jsou tady restaurace, bary, kanceláře, konferenční místnosti i obchody. Aréna se může pyšnit i největším evropským parkovištěm, kde se na čtyřech patrech dokáže směstnat až deset tisíc automobilů.
Hlavním zázrakem, který přitahuje pozornost všech návštěvníků bavorské metropole, je však unikátní fasádní systém. Ten je tvořen z 2760 samočistících třpytivých polštářů ve tvaru kosočtverce vyrobených z fólie EFTE. Více než tisícovka z nich je přitom osvětlena. Podle toho, kdo právě hraje, je volena barva - červená pro jeden z domácích klubů Bayern Mnichov, modrá pro druhý klub německé Bundesligy, který zde má svou základnu - TSV 1860. Pokud jde o reprezentační zápas, svítí bílá. Stadion může být samozřejmě také zcela "vypnut" nebo může svítit světle modře.
Během stavby Allianz Areny, kdy Německem otřásla i korupční aféra spojená s projektem a šéfem klubu TSV 1860, bylo potřeba rozšířit dopravní infrastrukturu v místě - dálnice A9 byla rozšířena místy dokonce na šest až osm proudů a metro sem jezdí nyní dokonce každé dvě minuty, aby bylo během hodiny schopno přepravit 21 tisíc lidí.
Prvním zápasem, který se trávníku supermoderního kolosu, kde prý na každém ze sedadel máte pocit, že jste přímo na hřišti, bylo utkání TSV 1860 s 1. FC Norimberk, které proběhlo 30. května 2005 (3:2). O den později si tu zahrál nynější stoprocentní vlastník stadiónu FC Bayern proti německému národnímu týmu (4:2).
Autor: efa