Stockholmská hala Globen architektů Svanteho Berga a Larse Vretblada je největší svého druhu na světě, neboť se jedná o nejrozsáhlejší kulovitou stavbu. Průměr obří koule činí 110 metrů, na výšku má uvnitř 85 metrů a pojme až 16 tisíc diváků. Kdybychom do budovy pustili vodu z vodovodního kohoutku, než by se naplnila, uteklo by prý podle Wikipedie neuvěřitelných 40 let!

Architektonický skvost švédského hlavního města, který je nejpůsobivější zejména v noci, neboť díky osvětlení na stožárech září sytě modrou barvou do dálky až několika desítek kilometrů, byl vybudován během necelých tří let koncem 80. let pro hokejové mistrovství světa 1989. Svůj primát si tady tehdy připsali dokonce i Češi - prvním utkáním, které se zde 27. března 1989 s nerozhodným výsledkem 2:2 konalo, byl totiž přátelský zápas mezi Švédskem a tehdejším Československem.

Od tohoto data se zde uskutečnilo nesčetně hokejových zápasů, a to ať už v rámci mistrovství světa (1989, 1995), Světového poháru (1996, 2004), domácích zápasů nebo třeba akce LG Hockey Games, během které tady Češi hráli zatím naposledy letos v únoru. Zatímco například v září 2004 jsme tu oslavili velký triumf, když jsme porazili Švédy 6:1 v rámci čtvrtfinále Světového poháru, na letošních LG Hockey Games jsme zde od Švédů naopak šest gólů inkasovali.

Vedle hokeje se tady hraje i fotbal, florbal nebo basketbal a hala rovněž slouží i kultuře. Před sedmi lety se tady rozdávaly evropské ceny MTV a konala se tu soutěž Eurovision Song. Vystoupily tady světové kapely jako Rolling Stones, U2, R.E.M., Red Hot Chili Peppers nebo Metallica, koncertoval zde Bob Dylan, Bruce Springsteen, Luciano Pavarotti i Britney Spears. Tehdejší papež Jan Pavel II. zde roku 1989 dokonce sloužil mši a se svým poselstvím tu vystoupil Dalajláma i Nelson Mandela.

Přestože Globe Arena stojí už 18 let, stále oslňuje tisíce návštěvníků jedné ze skandinávských metropolí svým moderním pojetím. Obří koule nepřestává fascinovat - a to nejen hokejové fandy, ale i milovníky moderní architektury.

Autor: efa