Budova pro obchodní řetězec Selfridges vznikala v rámci obchodního centra Bull Ring od roku 1999, otevřena byla v roce 2003. Šedivé a poměrně nezajímavé průmyslové město v centru Británie, kterému se kvůli poválečné panelové výstavbě přezdívá "betonová džungle", stavba doslova rozsvítila a stala se jeho dominantou. Future Systems se ostatně na svých internetových stránkách netají tím, že vytvořit architektonický symbol Birminghamu bylo v tomto případě jejich cílem.

Jak už to u podobně futuristických, progresivních a moderních budov bývá, i tato stavba vyvolala podobně jako návrh na naši Národní knihovnu řadu rozporuplných reakcí, od pozitivně nadšených ovací až po odmítavé nebo rovnou znechucené kritiky. A stejně jako jiné moderní a neotřelé architektonické individuality si i tato vysloužila mnoho přezdívek - nejčastěji se "obchoďáku" říká úl, někdo mu však neřekne jinak než medúza nebo pásovec a jiní o něm tvrdí, že vypadá jako obrněné vozidlo.

Sedmipodlažní nákupní centrum, kde seženete všechno "od špendlíku po lokomotivu", bylo vytvořeno podle desatera zásad studia Future Systems, kterými jsou svoboda, kreativita, lidé, krása, elegance, plasticita, senzualita, barva, inovace a inspirace. Kaplický se jako obvykle inspiroval přírodními tvary a rezignoval na pravé úhly. Zvlněnou budovu přitom pokryl dvěma desítkami tisíců hliníkových disků, které vypadají slovy svého tvůrce "jako šupiny hada či jako flitry na šatech návrháře Paco Rabanneho". Disky se třpytivě lesknou ve slunci, jejich vzhled se každou minutu mění na základě počasí a díky neustálým odrazům barev, světel, tvarů a okolojdoucích lidí. Zajímavý není jen plášť budovy, ale také jeho interiéry, kde nejvíce zaujme atrium s hlavolamem bílých eskalátorů.  

O tom, že se birminghamské Selfridges stalo pojmem minimálně v Británii, svědčí to, že se už stavba dostala jak na pohlednice, tak i na poštovní známky, o turistických průvodcích či encyklopediích nemluvě. Doufejme, že podobný osud čeká i knihovnu na Letenské pláni a že ona "žlutozelená chobotnice" nebude jediným počinem českého emigranta v jeho rodném městě.

Autor: efa