Ačkoliv byly tyto mrakodrapy velkou spoustou lidí zatracovány pro svou neosobní, fádní a chladnou tvář, a přestože už dnes neexistují, určitě se velmi výrazně zapsaly do dějin moderní architektury, a proto jim patří i místo v našem seriálu.
Pojďme se nejprve podívat krátce do historie. Ta se začala psát na dolním Manhattanu začátkem 60. let. Projekt na revitalizaci této newyorské části vyhrál architekt Minoru Yamasaki, který do centra zhruba šestihektarové plochy navrhnul dvojici více než čtyřsetmetrových budov. Vedle obřích kancelářských věží se celý komplex skládal ještě z další pětice objektů, nejznámější však byla právě Dvojčata neboli Severní a Jižní věž, které byly postaveny v letech 1966 až 1973, a do roku 1974, než je předčila Sears Tower v Chicagu, byly se svými sto deseti podlažími nejvyššími budovami světa.
V obou věžích, které se staly opravdu doslova centrem světového obchodu, neboť zde své sídlo měly stovky firem z desítek zemí, se nacházely prostory pro asi 50 tisíc zaměstnanců a místo také pro každodenních 80 tisíc návštěvníků. Dopravu v nich zajišťovalo deset eskalátorů, pět expresních výtahů, 100 výtahů osobních a čtyři výtahy nákladní. Pozoruhodné bylo zejména jejich uspořádání, takže člověk se dostal do konkrétního patra, kam potřeboval, během několika krátkých minut.
Fascinují vás tato čísla? Pak vězte, že kanceláře se rozkládaly na ploše téměř dvou milionů metrů čtverečních, budovy měly přes čtyřicet tisíc oken a bylo v nich položeno kolem tří tisíc kilometrů kabelů. V podzemí bylo k dispozici pět pater k zaparkování až dvou tisíc automobilů, budovy byly propojeny také s městskou hromadnou dopravou a nacházely se zde samozřejmě i restaurace a obchody.
Co se týče konstrukce věží, byly postaveny na principu nosných stěn, což byla v té době novinka. Mrakodrapy držel pohromadě systém nosných obvodových zdí v kombinaci s centrálními pilíři, přičemž byl omezen počet vnitřních pilířů, neboť by zbytečně zabíraly tolik ceněný a finančně nadhodnocený prostor. Je otázkou, zda právě kvůli tomu došlo ke zřícení „chrámů komerce“ poté, co do nich narazila 11. září 2001 dvě letadla. O tom, proč věže vlastně spadly, se dodnes vedou spory.
Jisté je jedno - osudného 11. září to nebylo poprvé, kdy stavba superlativů přilákala teroristy. Už v únoru 1993 tady totiž explodovala bomba. Došlo k požáru a porušení stěn, ale fatální následky čin extremistů naštěstí neměl. K tomu došlo až o pár let později, kdy se historie původních monstrózních newyorských staveb Minoru Yamasakiho navždy uzavřela.
Autor: efa