Z kdysi slavného náměstí se stala vybydlená a prázdnotou zející země nikoho. Ovšem dnes se sem vrátil naplno život. Po znovusjednocení Německa se totiž Potsdamer Platz octl v samém středu města, a tak bylo jasné, že nemůže zůstat holou planinou.
Během několika let tady vyrostl malý Manhattan, který je doslova přehlídkou moderní architektury. Vzniklo tady několik komplexů komerčních budov obložených terakotou, ocelí, nerezí a sklem s mnoha uličkami, pasážemi a galeriemi.
Největší je komplex patřící společnosti Daimler-Benz od italského architekta Renza Piana a dalších tvůrců, kteří se podíleli na jednotlivých budovách. Jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst je ovšem futuristické obchodní centrum Sony Center od architekta Helmuta Jahna, které je hlavní dominantou celého Postupimského náměstí, přes které se po zemi line jako memento čára naznačující, kudy vedla berlínská zeď.
Skupina budov s názvem Sony Center byla slavnostně otevřena 14. června 2000. Oslavy se zúčastnilo dva a půl tisíce návštěvníků. Stavba, kterou charakterizuje zejména lehkost a transparentnost, je podle samotného tvůrce jakýmsi kulturním fórem pro nové tisíciletí, kde se odehrává zábava i seriózní obchody.
Velkolepý urbanistický projekt je vystavěn z oceli a skla. V jeho centru se nachází otevřené náměstíčko, jakási piazza, nad níž se klene ve výšce sto tří metrů impozantní oválná střešní konstrukce, která obestírá neuvěřitelných 4000 metrů čtverečních.
Do Sony Centra, kde najdeme pod obří ocelovo - skleněnou kopulí kina, mediatéku, restaurace, kavárny, obchody a samozřejmě, jak už název napovídá, také evropskou centrálu společnosti Sony, je integrován rovněž bývalý hotel Esplanade a také historický císařský sál, který byl kompletně přesunut o 75 metrů.
Autor: efa
Foto: murphyjahn.com