Bydlení s hlavou v oblacích
Mezonetové byty jsou stále oblíbenější. Současně se v nich spojují přednosti i výhody bydlení v bytě a domě. Především je to možnost oddělit privátní část bytu (ložnice) od té tak zvaně společenské (obývací pokoj, kuchyň a jídelna). I když se nepodaří vestavět plnohodnotné patro, přesto se dá vzniklý prostor využít alespoň na vyvýšené spaní nebo galerii s posezením a výhledem do spodní úrovně bytu.
Pokud si mezonetový byt nestavíte sami nebo jej nekupujete vybavený od developera, musíte počítat se složitými úředními jednáními počínaje vlastníky či obyvateli domu, někdy i s památkáři, až po stavební úřad. Důležitým kritériem pro rozhodování je obvykle velikost volných prostor. Mezi další faktory patří samozřejmě i cena, poloha domu vzhledem k centru města, k místu zaměstnání či škole pro děti. Bude nás zajímat dostupnost dopravy a možnosti parkování. Vlastní garážové stání bývá spíše výjimkou a je třeba počítat s tím, že se za ně platí.
Nevšední interiér
Malometrážní byty jsou dostatečně kreativním prostorem pro mladé páry, kde uplatní nejen svoje nápady, ale i vlastní styl. Klidná zóna v patře může být řešena vzdušně a prostorně v japonském stylu a jako kontrast komunikační prostory avantgardně či pop-artově. Nečekaná zákoutí, odkryté trámoví, nepravidelné stěny, které tvoří šikmina střechy, to všechno hovoří pro netradiční řešení interiéru jako celku. Větší rozlehlé byty splňují všechny předpoklady pro luxusní bydlení rodiny s dětmi, kde má každý své zázemí a potřebný klid. Mezonetový byt často skýtá krásný výhled, který bychom z nižších pater nikdy neměli a nevšední pohledy umocní velká střešní okna a terasa. A výjimkou není „rušná adresa“, ale přesto mimo dosah přízemního hluku.
Příjemné klima versus izolace
Tepelné podmínky v půdních prostorách jsou poznamenány velkými tepelnými výchylkami, proto počítejte se základními opatřeními, které sníží podchodnou výšku volného prostoru pod střechou. Patří k nim například instalace tepelné izolace, provětrávaná mezera i oddělující konstrukce sádrokartonovým podhledem nebo obkladem z dřevěných palubek. Rozpálená střecha by vás totiž mohla z vašeho nového bytu v létě doslova vyhnat. Jistě, řešením je klimatizace, ale ne každý ji snáší bez problémů. Před úpravami je dobré přihlédnout k vyjádření statika, který posoudí nejen krov, ale také celkovou konstrukci domu, nosné zdivo či stropní trámy.
Kde na mezonetový byt vzít?
Financování půdních vestaveb či mezonetových bytů je stejně tvrdým oříškem jako sehnat příslušný obnos na každé jiné bydlení. Mezonetový byt působí velmi efektně, ale náklady na jeho výstavbu se často přibližují novostavbě rodinného domu. Porovnáme-li ekonomické náklady na stavbu půdní vestavby, zjistíme, že podíl nákladů na vlastní nosnou konstrukci činí řádově kolem deseti až třiceti procent. Připočteme-li zhotovení bytového zařízení na zakázku je nasnadě, že za takový nadstandard si musíte řádně připlatit.
Doporučujeme: můžete si přečíst
Kniha Půdní byt je určena zájemcům o atraktivní a netradiční bydlení v půdních či mezonetových prostorách. Nabízí čtenáři pomoc při peripetiích spojených se stavebním procesem, zařizováním a vybavováním bytu, radí s čím vším je třeba kalkulovat při přípravě na stavbu a na kolik vás stavba skutečně přijde. Zda je pro vás výhodnější financování stavby prostřednictvím hypotečního úvěru či stavebního spoření. Jednotlivé kapitoly vhodně doplňuje bohatý obrazový materiál a rovněž nechybí přehled platných právních předpisů, jmenný rejstřík a slovník. Knihu vydalo v loňském roce nakladatelství Epocha.
Autor: Irena Forejtová
Vizualizace: firmy Excon Village, Hypocentrum.sk