Takové zařízení samozřejmě nenahradí běžnou elektrickou přípojku, ale může pomoci snížit spotřebu elektrické energie, uspořit tím nějakou tu korunu a nepatrně přispět k ochraně životního prostředí. V místech, kde elektřina není, např. na odlehlých chalupách a chatách, pak tento zdroj přinese alespoň trochu elektřiny ke svícení či jiným účelům.
Větrnou elektrárnu samozřejmě nemůžeme umístit kdekoliv. Vlastně můžeme, ale aby vyráběla elektřinu, potřebujeme vítr. To je síla nestálá a nevyzpytatelná, a zároveň všudypřítomná jako fluidum starověkých alchymistů. Rychlost a sílu větru ovlivňuje řada faktorů, od převládajících proudů a meteorologických podmínek přes geografii terénu až po zeleň a budovy. Přesto u nás jsou místa, kde se dá na vítr více či méně spolehnout, hlavně na hřebenech hor nebo naopak na rozlehlých rovinách. Ostatně jelikož domácí větrná elektrárna má být jen jakýmsi doplňkovým zdrojem, případně „bonusem“, nemůžeme očekávat její nepřetržitou činnost na 100%.
Jestliže se pro malou domácí elektrárnu rozhodneme, máme v podstatě dvě možnosti – postavit si ji sami, nebo zakoupit jako hotový výrobek či stavebnici. První možnost je ovšem vhodná jen pro zdatné kutily a nebudeme se jí tady raději hlouběji zabývat. Zájemce je možno odkázat například na knihu, která u nás loni vyšla. Napsal ji Uwe Hallenga a jmenuje se „Malá větrná elektrárna. Návod ke stavbě s konstrukčními výkresy.“ Jde o návod na stavbu větrné elektrárny s dvoulistou vrtulí o průměru 2,2 m s výkonem okolo 0,5 kW. Další informace se dají čerpat z tuzemských, ale zejména zahraničních zdrojů na internetu.
Řada malých elektráren však je i v prodeji. Mívají výkon od nějakých 300 W až po hodnoty řádově vyšší. Většinou pracují ve spojení s akumulátory a produkují napětí 12/24 V, které však lze měničem převést na obvyklý standard 220 V/50 Hz.
A co na to legislativa? Jestliže si na zahradu dáte vrtulku na dynamo a budete tím pohánět větrák v králíkárně, asi to nikomu vadit nebude. Ovšem jinak je teoreticky nutné i při stavbě malé větrné elektrárny do 3kW splnit řadu podmínek, o větších výkonech ani nemluvě (holt stát a energetické monopoly neradí vidí, když jsou na nich lidé nezávislí). Rozbor této problematiky najdete na adrese i-EKIS (Internetové energetické konzultační a informační středisko).
Při pozorném přečtení uvedeného článku je nicméně zřejmé, že v této otázce není tak úplně jasno a odborníci doporučují zeptat se na místním stavebním úřadu. Ale na druhou stranu se říká: Kdo se moc ptá, moc se dozví…
Informace ohledně instalace určitě rády poskytnou i firmy, zabývající se výrobou a prodejem těchto zařízení.
Autor: Michal Hamšík