Karavany u nás byly v módě v době totality, potom se však ze silnic spíše vytratily a teprve dnes jim zase mnozí přicházejí na chuť. Hodně lidí však začalo dávat přednost před klasickým karavanem, který se "zapřáhne" za osobní automobil, obytnému autu. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody a co cestování s domečkem na kolečkách obnáší?

Cestování bez nutnosti rezervovat a zařizovat ubytování má zcela jistě své klady. Máte totiž skoro neomezenou volnost v náplni dnů, nemusíte řešit, že nestíháte dojet na plánované místo a můžete kdykoliv změnit zamýšlený směr jízdy. Když se vám někde zalíbí, zůstanete tam zkrátka déle a oželíte jinou zastávku.

Přitom máte stále vše při ruce, nemusíte vybalovat a zase balit věci, není potřeba stavět stan, nemusíte prožívat případné rozpaky z vybavení penzionu nebo ubytovny, kde máte strávit noc, a zároveň za ubytování ušetříte. Během dne si kdykoliv zastavíte tam, kde se vám zlíbí, uvaříte si v mžiku oběd, dáte si odpolední kávu, prospíte se, odskočíte si na zabudované WC a můžete pokračovat v cestě zase dál.

Samozřejmě, že však cestování obytným vozem má i svá úskalí. Přece jen se jedná o automobil velkých rozměrů, a tak se s ním nedá jet tak rychle jako s osobním automobilem, obtížnější je dostat se do některých terénů a hůře se s ním také parkuje. V kempech obvykle zaplatíte za obytné auto vyšší poplatek než za osobní vůz a stan a v neposlední řadě je potřeba se o pojízdný dům také náležitě během cesty starat - například vyprazdňovat toaletu či doplňovat vodu.

Pokud cestujete s přívěsem, je jízda ještě o něco komplikovanější, neboť se s automobilem na silnici hůře manipuluje. Vždy po dosažení cíle je navíc potřeba karavan odpojit od auta, vyrovnat a ustavit jej na nožičky a připojit ho k elektřině. To u obytného auta odpadá, navíc má takový vůz i vlastní elektrocentrálu nebo klimatizaci.

A co dalšího je součástí vybavení? V interiéru obytného auta či karavanu najdeme samozřejmě postele, přičemž jejich počet v obytném autě odpovídá počtu osob, které jím mohou cestovat, což znamená, že se v rámci vozu nachází také uvedený počet sedadel s bezpečnostními pásy. Nechybí tady stůl, skříně, police a také funkční kuchyňka se sporákem, lednicí, dřezem a linkou. V neposlední řadě se zde nachází také toaleta a sprcha. Vše je řešeno tak, aby se ušetřilo co nejvíce místa a bylo zároveň maximálně praktické.

Vzhledem k tomu, že karavany a obytné automobily jsou častým terčem zlodějů, (nejednou byl popsán případ, kdy byl dovnitř vstříknut dokonce uspávací plyn a vůz byl během noci vykraden), nechává si mnoho jejich majitelů namontovat poplašné zařízení.

Míra vybavení vozu, kvalita, použité materiály a další maličkosti se samozřejmě liší auto od auta, respektive od daného vybavení se odvíjí také jeho cena. Karavany bývají samozřejmě už z logiky věci mnohem levnější než obytné automobily, jejichž cena se nezřídka pohybuje kolem jednoho milionu korun. Proto dávají mnozí přednost zapůjčení automobilu na termín dovolené před jeho koupí. Jestliže se přesto rozhodnete pro nákup, je tak vhodné učinit spíše v zimě, kdy bývají ceny pojízdných "domků" mnohem levnější, navíc při koupi nového vozu musíte často čekat až několik měsíců, než vám jej přímo na vaši objednávku připraví.

Vedle klasických karavanů či obytných vozů existují také takzvané mobilheimy, které jsou rozšířeny zejména v USA, vyrábějí se však i v Německu nebo ve Velké Británii. Jedná se o již skutečné domy pro milovníky kočovného života, které už nevypadají jako automobil, ani se s nimi nedá cestovat například na dovolenou, ale jde skutečně o dům, který má kolečka a lze s ním kamkoliv na kratší vzdálenost popojet. O trendu mobilheimů si povíme zase příště.

Autor: efa

Foto: archiv firmy Hymer