5 metrů čtverečních za 1,2 milionu korun

Nejmenší byty na světě měří v řádech jednotek metrů. Důkazem je byt, nacházející se v samotném srdci Říma, konkrétně v ulici za sídlem italského premiéra Berlusconiho. Uvnitř najdete skutečně jen to nejnutnější – záchod, sprchový kout, umyvadlo a postel, umístěnou na mírně vyvýšeném místě. Na kuchyň, jídelnu, obývák nebo třeba balkón rychle zapomeňte. Zkrátka nic pro milovníky dobré kuchyně ani vášnivé sledovače televizní zábavy. Výhled ven umožňuje jedno malé okénko nad postelí. Vrcholem ovšem je, že tento byt postrádající všechno, co moderní člověk od pohodlného domova očekává, stál v roce 2010, kdy byl na prodej, neuvěřitelných 1,2 milionu korun. Jeho cenu určila totiž výjimečná adresa, o které, jsme se zmínili v úvodu. Člověk jen žasne, za co jsou lidé schopni zaplatit takové peníze. Ale proti gustu…

Evropská miniatura s chytře vyřešeným prostorem

Zatímco první byt už s největší pravděpodobností našel svého nového majitele, druhý, jen o ždibec větší, který se nachází v Paříži, žádného nehledá. Jak to? Jde o nejmenší byt k pronájmu v Evropě. Na osmi metrech čtverečních najdete tentokrát všechno – od ložnice, přes jídelnu, koupelnu až po kuchyň. Architekt nezapomněl dokonce ani na knihovnu. A jak se to na takovou titěrnou plochu vešlo? Vtip je v důmyslném uspořádání interiéru, chytře navržených úsporách prostoru a celé řadě šuplíků, ve kterých pokaždé najdete něco užitečného. Ale…než se do bytu dostanete, pořádně se zahřejete při stoupání do schodů. Čeká na vás sedm pater a pěkně dlouhý koridor. Takže nic pro starší lidi a zájemce se špatnými koleny. Ostatně, posuďte sami.

 

Nejmenší byt na Manhattanu

Moc vyskakovat si nemohla ani Američanka Felice Cohenová, která v roce 2011 uveřejnila své úžasné bydlení na proslulém Manhattanu v New Yorku. Tehdy tam bydlela třetím rokem. Což je o dva roky více, než původně plánovala, a je možné, že zde bydlí dodnes. Na svých osm metrů čtverečních si zvykla a její přátelé evidentně také. Překonat musela především panický strach z nedostatku místa nad svou postelí. Tam měla pouhých 23 cm. Vzdala se také kuchyňské linky, ta se do bytu nevešla. Malá lednice naštěstí ano. Koupelna v bytě je tak malá, že na toaletě musela sedět bokem, aby si nezranila koleno. Vysněné bydlení na Manhattanu za skvělou cenu, si Felice vždy pochvalovala, přesto mělo i své stinné stránky. Musíte chodit často na nákup, protože do lednice se vám toho moc nevejde. Oblečení je třeba přísně třídit a ideálně „nemnožit“. Miniaturní byt ve čtvrti Upper West Side ji stál měsíčně na nájemném 700 dolarů (14000 Kč), což je zlomek ceny, která se tu za nájem pohybuje. Sousedé si připlatí o 45 000 korun měsíčně (3000 dolarů). Jak by se vám tamní bydlení líbilo?

Nejužší byt (dům) na světě?

Když už jsme u těch minibytečků, rádi bychom zmínili i ten nejužší na světě. Je v Polsku, ve varšavské čtvrti Wola, a byl postaven před pár lety v mezeře mezi dvěma domy, která tamním lidem sloužila jako skládka odpadků. „Hubeňour“ měří ve svém neužším místě neuvěřitelných 72 centimetrů, v nejširším to není o mnoho více – 122 cm. Má zajímavý trojúhelníkový tvar a dokonce dvě patra. V přízemí najdete obývací pokoj, pracovnu a také (světe div se) salonek. Pěkně po žebříku vylezete do prvního patra, kde je ložnice a jedno stropní okno. Ve třetím patře je ponechán prostor pro skladování věcí. Za topení majitel jistě ušetří, vždyť je z obou stran nalepený na dům. Horší to je se světlem. Jedno okno určitě nestačí. Rozhodně to bude chtít dobré oči a úsporné žárovky, které si odpočinou až pozdě v noci.

Podtrženo, sečteno. Ještě máte nějaké připomínky k vašemu nepohodlnému bydlení?

Autor: Michaela Čapková