Stále platí základní pravidlo, kterým je prevence. Udržování čistoty, časté větrání místností a pravidelné vynášení odpadků snižuje atraktivitu našeho bytu pro všemožné breberky, ale někdy to nestačí. Létající hmyz se k nám dostane nejčastěji oknem. Na našem trhu můžeme proto již běžně pořídit okenní síť, která průniku mušek do bytu zabraňuje. Není žádnou novinkou, že hmyz je přitahován světlem, proto často postačí, když se vyvarujeme větrání osvětlených místností. Na dotěrné mouchy, které se zvláště v letních měsících stávají nevypuditelnými spolubydlícími, pak pomáhají různé mucholapky, či o něco estetičtější samolepicí pásky. Ty jsou napuštěny feromony, které přivábí mouchy a ty pak v lepidle   ukončí svůj muší osud. Komáry zase odpuzují různé speciální odpařovače, které lze pořídit běžně v drogeriích. Uvolňují do prostoru insekticidy, jež jsou neškodné pro člověka, ale smrtelné pro komáry.

Vetřelec ve skříni

Se skříňovým molem se již vypořádává o něco složitěji. Jeho vniknutí do bytu lze totiž jen těžko předejít a to i v tom případě, že šaty pravidelně větráme a sezónní oblečení přechováváme v igelitu. Babské rady doporučují umístit do skříně levanduli, která naše šaty nejen příjemně navoní, ale navíc nevítané motýlky ze skříně vypudí. Né vždy však levandule pomáhá, a tak v případě, že objevíme prokousané části oděvů, je vhodnější zakoupit mololapku, jež je napuštěna speciální látkou.

Spíž plná nejen pamlsků

Mola bohužel nalezneme nejen v šatních skříních, ale velmi často i v potravinách. I zde nejlépe funguje samolepicí páska, ale pozor, jedná se pouze o první pomoc. Abychom se mola a ostatních nežádoucích broučků (nejčastěji potemníka nebo lesáka) nadobro zbavili, je nezbytné provést důkladnou prověrku našich potravinových zásob. Napadené potraviny bychom měli nekompromisně vyhodit a ostatní dokonale očistit, abychom získali jistotu, že se na nich nenachází žádné larvy. Projít veškeré záhyby krabic, prosít mouku, prozkoumat neporušitelnost obalu instatních polévek, těstovin i koření patří mezi pár základních kroků, které bychom rozhodně neměli vynechat. Pokud cokoliv zanedbáme, nemáme sebemenší šanci se škůdce zbavit, vždyť samičky kladou až na tisíc vajíček a díky této rozmnožovací schopnosti se jim daří přežívat i ty nejtvrdší boje.

Existují však i některé druhy hmyzu, na které jsme zcela krátcí. Při výskytu rusů, štěnic či švábů je na místě zavolat specializované firmy, které se se škůdci odborně vypořádají.

Autor: Ing. Kateřina Maňasová

Foto: archiv firmy Catch