Vyplynulo to z výsledků rozsáhlého výzkumu agentury Factum Invenio, která letos v květnu oslovila tisícovku občanů České republiky starších patnácti let s otázkami ohledně tématu bydlení. Výstupem z výzkumu, který agentura realizuje už od roku 1997, je také volně prodejná studie, která mapuje oblast bydlení v několika oblastech od již zmíněné spokojenosti s bydlením přes postoje k deregulaci nájemného až po dotazy okolo hypotečních úvěrů.

Obecně se dá říci, že Češi jsou se svým bydlením nadmíru spokojeni. Rozhodně spokojena je pětina lidí a spíše spokojeny jsou další dvě pětiny obyvatel. Vedle této skutečnosti je zřejmý trend nárůstu počtu těch, kteří bydli ve vlastním, a to na úkor družstevního a nájemního bydlení.

"V současné době bydlí ve vlastním domě 43 % lidí a ve vlastním bytě bydlí 22 % Čechů. Ve vlastním domě žijí především lidé z obcí s méně než 5 tisíci obyvateli a obyvatelé Středočeského a Zlínského kraje. Vlastníky bytu jsou zase častěji Pražané a lidé žijící ve velkoměstech," sdělila Jana Zíková z agentury Factum Invenio.

Ruku v ruce s tímto faktem jde i skutečnost, že narůstá počet Čechů, kteří si bydlení financují prostřednictvím úvěru nebo půjčky - a to ať už se jedná o nákup bytu či domu nebo o jeho rekonstrukci. Nejčastěji pak lidé využívají úvěry od stavební spořitelny a hypotéku. Nabídku financování bydlení považuje za širokou více než polovina Čechů. "Prostřednictvím úvěru nebo půjčky financuje dnes své bydlení 17 % populace České republiky," uvedla dále Zíková.

Téměř polovina populace je přesvědčena, že na trhu je v současné době dostatečná nabídka bydlení. Téměř stejný počet lidí nesouhlasí s ožehavým tématem deregulace nájemného. S deregulací pak souhlasí 40 procent Čechů. "O změně bydlení v důsledku deregulace uvažuje každý sedmý člověk, který v současnosti nebydlí ve vlastním bytě nebo domě," dodala Zíková.

A kolik peněz v průměru platí obyvatelé nájemních a družstevních domácností nebo podnájmu? I toto bylo předmětem dotazníkového šetření. Téměř polovina lidí zaplatí za nájem bez služeb od dvou do čtyř tisíc korun měsíčně. Pět procent domácností pak platí každý měsíc za bydlení více než 8 000 Kč.

Autor: efa