Stručně řečeno – podřezáváme si větev sami pod sebou. Ekologicky bydlet neznamená jen třídit odpad do kontejnerů a kupovat balenou vodu. Chce to jediné: začít přemýšlet nad tím co kupujeme, jíme, čím se myjeme, jaké používáme spotřebiče.
Voda je život
Ve světě je obyčejná voda vzácností, na rozdíl od nás, kde je vody dostatek. Zatím. Kape-li vám doma kohoutek, zaplatíte dvacet litrů měsíčně, které jste nespotřebovali. Že na to máte? Budiž, ale když vyměníte vadné baterie a těsnění, pořídíte si myčku na nádobí, která má poloviční spotřebu vody než při ručním mytí, tak máte ušetřeno na týdenní dovolenou. Ekologie není jen o plýtvání vodou, ale i o její čistotě. Používejte biologicky odbouratelné prací a čistící prostředky v doporučeném dávkování. Toaletu vybavte recyklovaným papírem, který stejně skončí v žumpě. Á propos – víte, kam žumpa vede? Do trativodu nebo dokonce do řeky? Ale fuj, hanba. Přece existují domácí čistírny, které odpadní vodu působením mikroorganizmů přemění na kompost a čistou vodu, které se dá oboje zužitkovat na zahradě.
Ekopraní, ekokuchyň a ekoúklid
Současná domácnost se v kuchyni, při úklidu a praní bez chemických prostředků neobejde. Prášky, odmašťovače, aviváže a saponáty. Všechny pro zvýšení účinnosti obsahují fosfáty, agresivní chlór či formaldehyd, které ničí veškeré bakterie, ale bohužel i ty užitečné. Jak z toho ven? Pomoc je snadná - nakupovat v ekodrogerii, kde už je na výběr dostatek přípravků jak pro ruční práci, tak i pro automatické pračky a myčky nádobí. Přípravky jsou v koncentrované formě, bez „jedovatých“ příměsí. A ušetříme – vodu i peníze – prací proces se výrazně zkrátí, neboť koncentrátu stačí malé množství. To platí nejen o pracích prášcích, ale i o saponátech na podlahu, čističů na nábytek, sanitárních přípravcích, autokosmetice, a dokonce i o kosmetice k dennímu používání, včetně té dekorativní. Jestli máte zájem o mýdlo, které nedráždí pokožku nebo ekologický lak na vlasy můžete si je koupit v pohodlí domova přes internet na adresách www.ecover.cz nebo www.missiva.cz .
Ekologické miminko
Novorozený mrňousek kromě mateřské náruče, lásky a postýlky zpočátku potřebuje papání a hromadu suchých plen. O mateřském mléku netřeba diskutovat, je tou nejzdravější potravinou co může dostat, pokud se matka rozumně a zdravě stravuje. Posun však nastal v materiálu, z něhož se pleny vyrábějí. Takzvané papírové pleny „ekologické“ maminky nahrazují látkovými, z přírodního konopí. Pleny se sice musí dát do pračky, ale není je třeba žehlit. A prací prášek? Na ten zapomeňte. Dětských alergií na ně přibývá. Stejně účinné na praní dětského oblečení a plen je jádrové mýdlo a soda. Recept na ekologicky šetrné praní najdete na stránce www.puncochacek.estranky.cz
Barevné popelnice
O recyklaci odpadu z domácností se mluví dlouho a většina lidí si už zvykla na barevně odlišené kontejnery na papír, sklo a plasty. Co však třídí jeden, druhý bezohledně zasype něčím, co do kontejneru vůbec nepatří. Snaha poctivých „třídičů“ tak pozbývá smyslu. Kontejnery jsou přece na odpad, který se dále recykluje a tím vzniká výrobní koloběh s minimálním odpadem. Když si uvědomíme, že průměrná domácnost vyprodukuje ročně přes tři tuny netříděného odpadu, který se většinou naváží na skládky, pak recyklace výrazně přispívá k čistotě životního prostředí. Významným pomocníkem likvidace domácího odpadu z kuchyně jsou drtiče odpadu. Stačí pustit studenou vodu a biologický odpad nasypat do výlevky dřezu. Kuchyňský drtič vše rozmělní a odpad odchází potrubím do kanalizace.
Na odpady, které se do barevných kontejnerů nehodí, má většina obcí zřízený sběrný dvůr, kam se odkládají zbytky barev, ředidel, postřiků a jiných chemikálií, dále zrcadla, rozbité spotřebiče, žárovky. Tedy nebezpečný odpad, který pak likviduje odborná firma. Kromě běžného odpadu je občas potřeba někam odložit stavební suť, starý molitan či rozbitý nábytek. K tomu jsou vyhrazeny velkoobjemové kontejnery. A kam s nepotřebnými a prošlými léky? Ty bez poplatku vezmou zpět v lékárně.
Dá se ekologicky žít a přitom nic neztratit z domácího pohodlí? Samozřejmě že ano, a nejlépe je začít hned teď.
Autor: Irena Forejtová
Foto: cistykraj.cz