Balkon, nebo lodžie?
Zatímco lodžie je vestavěna do půdorysu domu a chráněna ze stran i shora, balkón je z půdorysu vysunutý a proto nechráněný. Může být využíván k pěstování okrasných balkónových rostlin a v létě i jako rozšíření obytného prostoru, (pokud na balkón nevěšíme prádlo nebo neodkládáme nepotřebné harampádí). Specifickou funkci plní, navazuje-li na ložnici. Tady přijde vhod jako prostor pro větrání lůžkovin. Jinak balkón vnímáme jako další obytný prostor, který je však sezónní záležitostí právě proto, že není krytý.
Balkón za sklem
Je však elegantní řešení, které odstraní veškeré uvedené nevýhody. Pokud váš balkon ústí do hlučné ulice, můžete si je dát zasklít. V letních měsících se váš obytný prostor rozšíří a může se tak stát velmi příjemným koutkem jak ke stolování, tak odpočinku. Zasklený balkón je účinnou izolační protihlukovou bariérou, v jarních a podzimních měsících bude přímým zdrojem akumulovaného tepla a v zimě sklo minimalizuje tepelné ztráty. Další výhodou je, že zasklená lodžie je další poměrně účinnou překážkou proti vloupání.
Pokud se pro zasklení balkónu rozhodnete, svěřte tuto práci odborníkovi. Vyhnete se případným problémům s vlastníkem domu, protože potřebná řízení a projektovou dokumentaci před vlastní montáží zajistí specializovaná firma a předá vám dílo s řádnou zárukou. Zasklení balkónu není nijak levné, protože cena se pohybuje od patnácti tisíc korun výše. Ale skla i celá konstrukce jsou odolné proti nárazu, snadno se udržují a jakmile bude balón zasklený, máte o soukromí jednou provždy postaráno.
Balkón pro odpočinek
Malometrážní balkón mnoho podlahové plochy neposkytne, ale i tak může být zelenou oázou. Můžeme využít zeď pro popínavé rostliny. Stačí připevnit dřevěnou mříž, po které může šplhat například břečťan, popínavé růže, plamének, lichořeřišnice, hrachor či povíjnice. Místo nám ušetří také květiny v závěsných nádobách. Pro osázení jsou vhodné převislé petúnie, pelargónie, verbeny a fuchsie, které vytvářejí bohaté převisy s kaskádami květů. Pokud připevníme na zábradlí balkónu pár truhlíků s převislými květinami, zajistíme si ochranu před nežádoucími pohledy z ulice nebo okolních domů.
Když holubi nemají šanci
Častým problémem otevřených balkónů je ptactvo, které dělá nepořádek a někdy zcela znemožňuje využívání balkónu. Pokud z nějakého důvodu nepřipadá zasklení v úvahu, existuje účinná zábrana, která vás nijak neomezí a zvenčí není vidět, Síťový systém se skládá z polypropylénové nebo polyamidové síťoviny a lankového rámu. Síť je dodávána v bílém, béžové, černém a červeném provedení, s velikostí ok od dvaceti do čtyřiceti centimetrů v různých šířích. Systém účinně brání vletu a hnízdění holubů. Cena za metr čtvereční síťoviny se pohybuje v rozmezí od sedmdesáti do osmdesátipěti korun.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Skanska, Central Group