Dokončeno bylo ve třetím kvartálu 8 731 bytů, to je o téměř o polovinu bytů více než za stejné období v loňském roce a o zhruba 30 % více než za předchozí tři měsíce. Rozestavěno tak zůstává 176 817 bytů, tedy ještě asi o další čtyři tisícovky bytů více než za předchozí čtvrtletí. Rozestavěnost se však podle vysvětlení Vladimíra Zikmunda z Českého statistického úřadu zvyšuje dlouhodobě vlivem předstihu počtu zahájených bytů před počtem dokončených bytů a zahrnuje i byty, jejichž výstavba byla dočasně zastavena.

Největší nárůst zahájených prací byl zaznamenán u bytů v bytových domech a u bytů ve stavebně upravených nebytových prostorách, u ostatních kategorií došlo naopak k poklesu. Nejvyšší podíl na rozestavěnosti byl pak zjištěn u rodinných domů, nejnižší u bytů v domech s pečovatelskou službou a domovech-penziónech.

Tradičně se nejvíce staví v Praze a ve Středočeském kraji. Za těmito dvěma regiony následuje kraj Jihomoravský, Pardubický a Moravskoslezský. Nejhůře jsou na tom co do počtu dokončených i zahájených bytů Karlovarský a Ústecký kraj.

Růst prací na bytové výstavbě se v posledních měsících neustále zvyšuje. Tato situace je podle Zikmunda dlouhodobě ovlivněna několika stálými faktory. Prvním z nich je příznivá situace na trhu hypoték, přičemž podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj bylo za prvních 9 měsíců letošního roku uzavřeno 59 550 hypotéčních úvěrů na bydlení s hodnotou smluvních jistin ve výši 113 090 milionů korun. Už jen tato čísla od ledna do září jsou téměř srovnatelná s výsledkem za celý loňský rok.

"Dalším důvodem je již rozvinutý trh stavebního spoření, zejména růstem počtu a objemu úvěrů poskytovaných na bydlení," vysvětluje dále Vladimír Zikmund. V neposlední řadě je hnacím motorem dokončovacích prací nového bydlení neuzavřená situace okolo DPH na stavební práce bytové výstavby, jejíž změna se očekává od 1. ledna příštího roku.

Autor: efa