Obě varianty, tedy typizovaná pergola a pergola na míru, mají svá pro a proti. U typizovaných pergol můžeme jako hlavní výhodu zmínit nižší cenu danou sériovou výrobou dílů, které jsou následně prodávány jako stavebnice. Ovšem i u těchto stavebnic (např. Stavebnicový systém pergol Linda) lze vybírat z široké nabídky dílů, a pergolu si tak maximálně přizpůsobit vlastnímu vkusu, potřebám a velikosti zahrady. Díly jsou vyrobeny ze smrkového dřeva bez povrchové úpravy, pergolu si poté každý majitel ošetří lazurou ve zvolené barvě, která se hodí k oknům domu nebo dalším dřevěným prvkům na zahradě. Systém Linda je kombinovatelný s dalšími výrobky Vladeko – dělícími stěnami Modern a Praktik, které vytvoří z pergoly útulné zákoutí skryté před větrem i pohledy sousedů a kolemjdoucích.

Nevýhodou stavebnicového systému může být i přes velký výběr dílů malá variabilita. Zkrátka pokud chcete mít na zahradě něco trochu jiného a atypického, je nejlepším řešením nechat si navrhnout a vyrobit pergolu na míru. Musíte v tomto případě počítat s vyšší cenou, ale budete mít na zahradě nebo u domu pergolu přesně dle vašeho přání.

Přečtěte si také: Dekorativní mříže do zahrady - výroba, ochranný nátěr a jejich upevnění

Při stavbě nebo nákupu pergoly je dobré myslet také na zastřešení. Zastřešená pergola vám nabídne mnohem více komfortu, dovnitř vás nezažene ani letní přeháňka a party pod pergolou může pokračovat i v dešti. Pro zastřešení pergol jsou velmi žádané polykarbonátové desky z Makrolonu. Makrolon je komůrkový polykarbonát s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi a hodí se proto i k zastřešení zateplených a prosklených pergol. Makrolon je velmi lehký, ale zároveň pevný a odolný vůči povětrnostním vlivům a poškození. Polykarbonát může být čirý nebo lehce zabarvený do šeda či do hněda, čímž propouští méně světla a pod pergolou je větší stín než pod čirou střechou. Pergola je zastřešená, avšak dostatečně prosvětlená, aby byl pobyt v ní příjemný.

Pokud chcete pergolu využívat co nejvíce a také co nejdéle během roku, měli byste přemýšlet o zakrytí a zateplení boků a stěn. Zastřešená pergola vás ochrání před deštěm, ale už ne před větrem a ani se v ní moc neohřejete. Využití nezakryté pergoly je tedy omezeno na pár letních měsíců, anebo si musíte vzít par vrstev oblečení navíc. Zakrytí boků lze provést z různých materiálů. Nejčastěji jsou to boční díly ze dřeva, které zároveň vytvářejí optickou clonu. Pokud ale chcete, aby pergola měla stěny proti větru a zároveň zůstala vzdušná a světlá, můžete zvolit stěny prosklené. Vhodné je potom vyřešit otevírání oken a odvětrávání, posuvné dveře a apod.

Při plánování pergoly nezapomeňte na vhodnou podlahu. Stále oblíbenější jsou kompozitní materiály, které kombinují výhody plastu a vzhled dřeva. Tyto podlahy jsou velmi odolné, stálobarevné, bezúdržbové a dobře vypadají. Zvolit můžete samozřejmě také dřevěnou podlahu z některé z exotických dřevin, které odolávají povětrnostním vlivům a vyžadují minimální údržbu péči.

Inspiraci pro vaši novou pergolu najdete ve fotogalerii pergol.

Tradičním českým výrobcem dřevěného zahradního nábytku, dřevěných pergol, zahradních domků a prvků okrasné zahradní architektury je firma Vladeko. Veškeré zboží je možné nakoupit přes firemní e-shop http://www.vladeko.cz/ a většinu vyráběného a prodávaného sortimentu si můžete prohlédnout v zahradním centru Vladeko v Tachlovicích, kousek od Prahy.

Přečtěte si také: Okrasné mříže do pergol pro větší soukromí i opora pro popínavé rostliny

- PR článek -