Se založením a výstavbou střešní zahrady je nejvýhodnější počítat ve fázi projektování domu. Aby konstrukce střechy unesla tíhu speciálních izolačních vrstev, substrátu a rostlin, je nezbytný statický posudek. Potřebné živiny a stabilitu rostlinám poskytuje substrát uložený na filtrační vrstvě, pod níž jsou další izolační materiály (vrstva hydroakumulační, ještě jedna filtrační a drenážní). Souvrství bývá odděleno od hydroizolace ještě další dělící vrstvou. Toto rozdělení není striktní, někdy jedna vrstva plní více funkcí a záleží na firmě, jakou technologii a materiál použije.
Na střešní zahradě můžete mít z rostlin prakticky cokoli, ale čím vyšší budou, tím se zvýší i náklady na stavbu zahrady. Z hlediska typů střešní zahrady rozlišujeme na extenzivní střešní zeleň, kde se jedná o mechy, trávy, divoké byliny, kobercové trvalky, skalničky a eventuálně nízké plazivé dřeviny. Máte-li zájem pěstovat trávník, květiny, dřeviny a stromy vyššího vzrůstu, jedná se o intenzivní střešní zeleň, která je finančně nejnáročnější. Při zakládání „opravdové“ střešní zahrady je nezbytné počítat s minimálně devadesáti centimetry substrátu, kotvením stromů proti účinkům větru a instalací zavlažování s využitím automatických systémů. Při údržbě intenzivní střešní zeleně je rovněž nutností pravidelný zahradnický servis, aby „zelená“ střecha plnila svůj účel a zůstala stále krásná.
Z hlediska zátěže střešní plochy a nároků na údržbu je nejméně náročná kontejnerová zeleň v přemístitelných nádobách nebo ve velkoobjemových květináčích. Jakýmsi mezistupněm v provedení střešní zahrady je plocha osázená odolnými a nenáročnými rostlinami, například kobercovými trvalkami, skalničkami, trávami, případně plazivými dřevinami. Tato extenzivní střešní zeleň je sázena do substrátu, odizolovaném filtrační vrstvou, hydroizolací a drenáží pro odtok vody. Montáž a provedení střešní zahrady vždy vyžaduje zadání zakázky odborné firmě, která posoudí možnosti a navrhne optimální řešení.
Výhodou střešních zahrad je využití jinak nepotřebného místa, zateplení střechy a ozdravění klima. Střešní plocha se rázem promění v příjemnou okrasnou a odpočinkovou obytnou zónu přinášející dokonalé soukromí. Vyšší náklady při zřizování se kompenzují tím, že není potřeba v dalších letech střešní konstrukci a její izolaci opravovat. Je-li stavba kvalitně provedena, prodlužuje se životnost zahrady, respektive střechy, až na hranici životnosti celého stavebního objektu.
Výhody a nevýhody střešních zahrad
+ Vegetační souvrství chrání střešní konstrukci před vlivem slunečního záření a výkyvy teplot
+ Zachycuje srážky
+ Zlepšuje kvalitu ovzduší
+ Přispívá ke zkvalitnění obytného místa
- Vyšší finanční pořizovací náklady
- Vysoký podíl ruční práce, která je také finančně náročnější
- Nutná údržba
- U intenzivních střech je potřebná závlaha
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firmy Marigreen