Mezi výhody patří nižší pořizovací náklady a jednodušší stavba, což je ostatně jeden z hlavních důvodů, proč se tak rozšířily. Není nutné stavět krov, navíc střešní krytina není ze země vidět, takže estetické hledisko jejího vzhledu nehraje velkou roli. Výhodou je jistě i snadná přístupnost při stavbě a opravách.

I když prozatím se s tím v našich krajích často nesetkáváme, ploché střechy je možné zkonstruovat jako pochůzné a vytvořit tak přímo na střeše terasu, rozšiřující obytný a užitný prostor domu. Je-li navíc doplněn dostatečně vysokou atikou, poskytuje soukromí, které může narušit snad jen zvědavý pilot letadla či vrtulníku. V některých státech se na ploché střechy umisťují dokonce zahrady, s čímž je nutné samozřejmě počítat předem a vytvořit střechu s dostatečnou nosností a odolností.

Dříve se často říkalo, že ploché střechy se dělí na ty, co tečou, a na ty, co budou téct. Ano, u již zmíněných panelových domů tomu tak většinou bylo. Onen nelichotivý výsledek byl ovšem dán především technologií doby, kdy se používala jen lepenka a asfalt, navíc zpravidla zcela bez tepelné izolace, nebo jen s minimálním zateplením. V současnosti už existují nové postupy a materiály, takže mnohé stavební firmy jsou dle svých tvrzení schopny navrhnout a postavit plochou střechu s životností minimálně srovnatelnou, jako má střecha šikmá. Může jít třeba o dvouplášťovou větranou střechu s hydroizolační vrstvou z pryžové fólie, přičemž to vše je pokryto násypem z vhodného materiálu (štěrk apod.). Násyp střechu zatěžuje a dobře chrání před teplotními výkyvy a různými povětrnostními vlivy, přispívá rovněž k tepelné izolaci. Skrz proteče jen voda, která je díky sklonu a odvodňovacím kanálkům vyvedena do kanalizace.

Jestliže je střecha dobře navržena a propočítána nejen z hlediska pevnosti, ale i co se týče difuze vodní páry, odvětrávání a tepelné izolace, může skutečně vydržet desítky let bez údržby.

U starších plochých střech je ovšem kratší životnost realitou a zcela jistě nevýhodou. Při opravách je nutná pečlivost, jinak se závada brzy objeví znovu. Obzvláště náročné je provedení izolace okolo komínů, větracích otvorů a dalších vystupujících prvků. Vždy je nutno dbát na správný sklon tak, aby voda nezůstávala stát a odtékala tam, kam má. Samotné vstupy do odtoku přitom často bývají místem závad, takže i zde je nutné precizní provedení. Kvůli zamrzání především v době oblevy je vhodné vybavit vpusti elektrickým ohřevem.

U staré neudržované ploché střechy se mohou náklady na opravy a likvidaci škod vyšplhat na dosti vysokou hodnotu, proto je určitě na místě zvážit celkovou opravu s aplikací zateplení a odvětrání. Tím se nejen sníží náklady na údržbu, ale i na vytápění domu, z dlouhodobého hlediska se to tedy jistě vyplatí.

V místech, kde má plochá střecha architektonické či historické opodstatnění, není nutné se jí jakkoliv bránit.

Autor: Michal Hamšík

Foto: Archipelag, Euroline Bohemia