Ve stavebnictví existuje odvěký boj mezi architekty, projektanty a investory. Architekt má nápad a vizi, projektant musí vymyslet, jak to postavit, a investor to celé zaplatí. V případě rodinných domů v tom potom musí i bydlet. Bohužel se často stává, že to co vypadá skvěle na papíře, je hůře a náročněji proveditelné v reálu a hlavě platí: Každý složitý a nepromyšlený detail stavbu prodražuje! Vzpomeňme na architekturu funkcionalismu a vily, které obdivujeme dodnes. Jednoduchý obdélníkový půdorys, žádné zbytečné kudrlinky a ústupky, hladké fasády a rovné nebo pultové střechy.
Investor si tedy musí ještě dříve, než se pustí do spolupráce s architektem říci, jakou cestou se chce vydat. Zda zvolí stavbu tvarově členitou, která bude možná budit obdiv, ale bude také finančně náročná, anebo půjde raději cestou kompaktní ekonomické stavby s jednoduchou střechou s promyšleným a účelným tvarem. Vydat se může samozřejmě také cestou středu, nezvolit to nejjednodušší řešení, ale ani to nejnáročnější. Vhodná je spolupráce s výrobcem příhradových vazníků již při tvorbě projektové dokumentace.
Jednou z nejpoužívanější střešní konstrukcí jsou dřevěné příhradové vazníky, které jsou velmi variabilní. Oproti klasickému krovu je jejich výhodou nízká spotřeba řeziva, nízká hmotnost, vysoká tuhost a rychlá montáž. Vazníky lze zastřešit prakticky jakoukoliv střechu a jsou určeny i pro konstrukce velkých rozpětí jako jsou výrobní haly nebo zemědělské stavby. Příhradové střešní vazníky mají svá specifika a je dobré s nimi počítat již při návrhu.
Jak tedy vypadají jednotlivé typy střešních konstrukcí a jak ovlivňují výslednou cenu?
Příliš členité střechy a střechy s velkým sklonem
Mezi nejdražší typ střešní konstrukce patří členitá valbová střecha, kde je mnoho nároží a úžlabí. Problém představují také velké přesahy a příliš dlouhý přesah nároží (nad 1500mm). U sedlových střech správného tvaru není zpravidla problém ani s přesahem příhradového vazníku až 1,5 metru od nosné obvodové stěny. Jinak je tomu ovšem u valbové střechy. Příliš dlouhé nároží je nestabilní a časem může docházet k viditelným deformacím.
Mezi dražší konstrukce patří také střechy s velkým sklonem (nad 30°- 35°) a výškou více než 2,8 metru. Vazníky vyšší než 2800 mm je pro přepravu nutné rozdělit, čímž opět rostou náklady.
Bezproblémové střešní konstrukce
Základním předpokladem bezproblémové konstrukce je tvar půdorysu domu. Půdorys nosných stěn by měl být jednoduchý, složený z uzavřených obdélníků. Střešní konstrukce by měla mít přiměřený sklon a výšku příhradových vazníků v hřebeni do 2800 mm. Optimální velikost přesahu je do 1000 mm.
Nejlevnější typ konstrukce
Nejlevnějším typem střešní konstrukce jsou nižší sedlové nebo pultové střechy, kde je nejnižší spotřeba řeziva a minimální počet typů příhradových vazníků. Tvar vazníků je optimalizovaný z hlediska únosnosti a funkce. Takováto konstrukce je nejen mnohem levnější na výrobu (až o 30 % oproti ceně složitějších tvarů) a je také mnohem rychlejší na montáž, která se dá u většiny RD zvládnout za 1 den.
Krátké shrnutí na závěr – co prodražuje konstrukci střechy?
- členitý půdorys stavby a členitá okapní hrana,
- příliš velké přesahy,
- výška střechy nad 2,8 metru,
- střešní konstrukce s podkrovím a úložným prostorem v některých typech střech.
Výše uvedené faktory můžete jako investor ovlivnit a po dohodě s architektem postavit tu nejjednodušší a nejvýhodnější, ale přitom funkční variantu. Co ale ovlivnit nemůžete, jsou přírodní vlivy. Pokud stavíte dům v oblasti, kde hrozí větší zatížení sněhem, musí být konstrukce střechy stabilnější, aby tíhu sněhu unesla. V tomto případě je bývá nutné snížit rozteč vazníků a použít silnější profil dřevěných prvků, což střešní konstrukci také prodraží.
Výrobou dřevěných příhradových vazníků spojovaných styčníkovými deskami s prolisovanými trny (gang-nail) se zabývá firma KARPEN PLUS s.r.o.. Dále se zabývá výrobou nosných stěnových panelů pro konstrukce dřevostaveb, určených pro dřevostavby rodinných domů, zahradních chatek a nástavby bytových domů.
Více informací najdete na https://www.karpen-plus.cz/.
Další články Karpen Plus
Novinka – spojení příhradových dřevěných konstrukcí technologií GREIM
Konstrukce pro vaši střechu? Příhradové vazníky, samozřejmě!
- PR článek -