Střecha oděná do zeleně
Střecha osázená zelení má lepší tepelněizolační vlastnosti než běžná, byť dobře odizolovaná střecha. Navíc, kvalitní materiály zaručují minimální životnost střechy minimálně padesát let. Její největší předností není jen estetická stránka, ale zeleň na střeše přináší ještě mnoho dalších výhod.

Znovuobjevená tradice
Vegetační střechy dodnes zůstaly dokladem vysoké technické úrovně starých kultur. Nejznámější střešní zahradou jsou legendární visuté zahrady královny Semiramis v Babylonu, postavené v šestém století před naším letopočtem. Bohužel, z monumentálních teras umístěných na masivních obloukových klenbách v nevídané výšce třiadvaceti metrů již dnes nic nezbylo.
Zelené střechy se ale běžně používaly i v antice. V Římě byly střechy pokryté vegetací téměř samozřejmou součástí většiny patricijských domů a paláců. V polovině 11. stol. se zelené střechy rozšířily v Itálii, Francii a dalších evropských zemích a dlouhou tradici mají zejména ve Skandinávii, ale také v Kanadě a na Islandu, rovněž v Guatemale a Tanzanii, a to hlavně pro vysokou tepelněizolační schopnost. V Čechách se na střechách objevila první vegetace až v polovině 19. století.
Proč mít osázenou střechu?
Vegetace na střeše je především přínosem pro ekologii. Zeleň pomáhá regulovat vlhkost vzduchu, absorbuje prach, váže CO2 a podporuje zachycování dešťové vody. Ozelenění pláště zvyšuje odolnost hydroizolační vrstvy střechy, neboť ta je nízkou vegetací lépe chráněna před UV zářením, srážkami a extrémními výkyvy teplot. Výsledkem je snížení energetických nákladů a kromě toho, měkká vegetační vrstva absorbuje hluk, což je výhodné zejména v zahuštěné městské zástavbě.
Parametry pro různé typy střech se téměř neliší
K položení zeleného koberce jsou vhodné ploché i šikmé střechy. Extenzivní typ se realizuje pokud jde o nepochozí střechu, která není určena k pobytu lidí nebo intenzivní, která je využívána jako střešní zahrada, k oddechu a rekreaci
U sedlových střechách je lepší, když sklon nepřekročí 25 °, ale je možné ozelenit i střechy se sklonem 40°. Ploché střechy by měly mít dvou až tříprocentní spád, proto je nutná odpovídající střešní konstrukce odolávající až půltunové zátěži.
Pořadí vrstev zelené střechy je principiálně stejné. Základem je vyrovnávací a spádová vrstva, následně se pokládá parotěsná, tepelněizolační a hydroizolační vrstva. Vegetační systém se opět skládá z několika vrstev: ochrany proti prorůstání kořenů (geotextilie), drenážní vrstvy, hydroakumulační vrstvy z nasákavého materiálu a filtrační vrstvy, například z netkané polypropylenové textilie). A konečně, na závěr se pokládají prefabrikované rohože, které se plní zeminou a osazují rostlinami nízkého vzrůstu, které nevyžadují žádnou další péči ani zálivku a samovolně se rozrůstají.
Realizace střešního pláště osázeného vegetací není v žádném případě jednoduchou záležitostí. Je však již dostatek firem, které se touto činností zabývají a tak nezbývá než vám popřát šťastnou ruku při jejím výběru.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Inmagine.com