Střecha opravdu dotváří celkový dojem stavby. Na trhu je nepřeberné množství střešních krytin od tuzemských i zahraničních producentů, ne každá krytina se ovšem hodí na náš dům a pro laika není výběr jednoduchý.
Od dobré střešní krytiny očekáváme především kvalitu, tedy funkčnost, dlouhou životnost a odolnost vůči přírodním vlivům. Každému je pravděpodobně jasné, že jiná střešní krytina se hodí na šikmé střechy a jiná na střechy ploché.
O použití dané střešní krytiny na střechu rekonstruovaného domu rozhoduje statika budovy, a to zejména v případě, kdy má být nová krytina těžší než původní. Chceme-li například použít betonovou tašku, měli bychom si nechat vypracovat posudek odborníka. Posuzuje se zejména stav pozednice, vaznic a krovů.
Dále je výběru střešní krytiny dobré brát v úvahu oblast, kde se objekt nachází. V horských oblastech, kde je střecha vystavena silným povětrnostním vlivům a sněhovým kalamitám, se používají krytiny s nízkou nasákavostí a silnou odolností. V místech, kde je dům v blízkosti stromů nebo louky a hrozí mechovatění a usazování nečistot, je dobré použít krytinu s hladkým povrchem. V případě, že v budoucnu uvažujeme o půdní vestavbě, neměli bychom zapomenout na kvalitní hydroizolaci, která se pokládá zároveň s krytinou. Pozdější instalace hydroizolační folie je pracnější a i finančně náročnější.
Druhy střešních krytin
Betonová střešní krytina je velmi oblíbená zejména pro svou cenovou dostupnost. Na trhu se většinou prodávají čtyři základní barevné odstíny – cihlová, višňová nebo červenohnědá, tmavohnědá a černá. Váha jedné tašky je 4 – 5 kg na pokrytí 1m2 střechy potřebujeme 7 – 10 kusů, dle typu tašky. Betonovou taškou je například i bobrovka, jejíž hmotnost je nižší (2.5kg), ale na 1 m2 jej jich potřeba asi 35.
Pálená taška má svou tradici i na českých střechách. Taška z pálené hlíny, jejíž povrch je glazurovaný, váži o něco méně než betonová taška (3kg), na 1 m2 budeme potřebovat přibližně 14 kusů, takže výsledná hmotnost na metr čtverečný není moc rozdílná. Pálená taška je odolná vůči mrazu, kyselým dešťům,mechanickému poškození (sněhu, tlaku nebo krupobití).
Vláknocementová krytina je vlastně obdobou azbestocementové krytiny v Čechách vyráběné od roku 1910 a známé pod názvem „eternit“. Vláknocementová krytina vyniká zejména nízkou hmotností, odolností povětrnostním podmínkám a vysokou variabilitou rozměrů, barev a povrchových úprav. Jeden krytiny váží asi 1,5 kg a na 1 m2 potřebujeme tašek přibližně 10. Nejčastěji používaným tvarem je tzv. „česká šablona“ s hladkým povrchem nebo imitací břidlice.
Plechové střešní krytiny se díky své nízké hmotnosti používají právě u budov, kde statika nedovolí např. betonovou tašku. Plechová střešní krytina je vyrobena z pozinkované oceli s povrchovou úpravou polyesterem nebo plastisolem a svým vzhledem imituje klasickou tašku. Dodává se v metrových šířkách a až šestimetrových délkách, což usnadňuje a urychluje pokládku.
Na tradici klasického šindele navazuje moderní střešní krytina – asfaltový šindel. Je oblíbený pro svou variabilitu a celkový vzhled. Oproti klasické tašce je lehčí, natlouká se ovšem na zadeskovanou střechu, a tak je rozdíl v hmotnosti minimální.