Většina střech v našich zemích je tašková, někdo říká křidlicová. Této střeše se budeme věnovat. Analogický postup samozřejmě lze uplatnit i u dalších typů krytiny, např. různých šindelů, plechů či lepenek, jen kotvící prvek bude jiný než níže popsaný.

Tašková střecha má jednu základní přednost - snadno ji rozeberete a zase složíte aniž byste ji poškodili. Z tohoto pozitiva vychází základ montáže fotovoltaické elektrárny. Tam kde navíc je pod střechou volný půdní prostor, můžete si udělat větší otvor kudy vytáhnete vše potřebné.

Samotná montáž začíná montáží střešních háků které přichytnete na trámy nebo kontra-latě vruty s šestihrannou hlavou 8x50-120, tady se hodí utahovačka. Střešní hák musí být položen nad spodní tašku s dostatečnou vůlí, aby v zimě tašky nepopraskaly jak se hák vlivem nízké teploty začne smršťovat. Horní tašku, která hák přiklopí a z větší části schová, je třeba vybrousit tak, aby pěkně dolehla a ani vzlínající voda se do střechy nedostala.


1. střecha                                2. háky                             3. zábrus

Podle typu speciálních nosníků, které stejně jako další konstrukční materiál zakoupíte na serveru www.nemakej.cz, pak kladete nosné střešní háky v rozestupu 1-2 m. Pro uchycení speciálních nosníků ke střešním hákům slouží tzv. T-šrouby, které se do nosníku kdekoli zasunou do drážky. Spoj drží pevně díky matice s límcem, která se zařeže mezi drážky háku. Nosníky se dají spojovat pomocí spojek a lze takto vytvořit libovolnou délku.


4. nosník                                5. kraje                             6. mezi panely

Každý panel leží na 2 nosnících. Nosníky se umísťují tak, aby byly od kraje panelu vzdáleny přibližně 10-30% délky panelu. Uchycení panelu na předpřipravený nosník se děje pomocí krajových a středových úchytek. Každá úchytka znamená mezeru mezi panely 2 cm, proto s tímto údajem při výpočtu potřebné délky nosníků musíte počítat. Uchycení krajních a středových úchytek se provádí pomocí imbusových   šroubů zašroubovaných do čtvercových matic zasunutých do drážky nosníku.

Celý systém je variabilní, nehraje se přesně na centimetry. Spojovací a uchytávací materiál je dural nebo nerez, takže konstrukce je navěky.

Při kladení panelů na předpřipravenou konstrukci bychom měli mít už připravené kabely pro svod jednotlivých sérií panelů. Musíme totiž počítat s tím, že na každý střídač nelze připojit libovolné množství panelů. Panely se proto spojují do sérií a série se spojují paralelně buď na střeše nebo až ve střídači. Na serveru www.nemakej.cz lze kromě konstrukčního materiálu zakoupit i fotovoltaické stavebnice, kdy v každé stavebnici je přesně dáno kolik sérií a panelů v sérii bude a jak vše zapojit. Ve stavebnici dostanete i speciální kabely pro fotovoltaiku a hlavně konektory pro připojení panelů.

Jakmile máme na střeše panely pospojované a kabely dotažené do místa, kde bude střídač, vrhneme se na zapojení střídače a rozvaděče fotovoltaického systému. Pokud nejste elektrikáři, nebo si třeba napoprvé netroufáte, domluvte si montáž střídače a rozvaděče od odborníků z www.nemakej.cz - svépomocná montáž FVE Vás přijde podstatně levněji a pár tisíc za odborné zapojení nebudou vyhozené prostředky, navíc takováto montáž spadá do kategorie s 9% DPH.

Související články:
Fotovoltaická elektrárna - jistá investice

- PR článek -