Relativně rychle realizovatelným zdrojem je fotovoltaika, která se nabízí dokonce s masivní státní podporou. Nejenom v občanské výstavbě, ale i v oblasti průmyslu a zemědělství, příp. tzv. občanské vybavenosti. Ploché a mírně skloněné střechy jsou obzvláště vhodné pro toto využití, s poměrně rychlou návratností.

PUR izolace - zateplení střechy a fotovoltaika
Starší opravená střecha systémem PUR IZOLACE W60

PUR izolace - zateplení střechy a fotovoltaika
Aplikace SPF (PUR IZOLACE) v USA

Je však nutné si uvědomit, že instalace fotovoltaické elektrárny (FVE) prakticky znemožní opravu izolace střechy, neboť jakákoliv oprava vyžaduje demontáž solárních panelů a jejich konstrukce. Nutno i počítat s tím, že montáž panelů znamená buď statické přitížení střechy (zatěžovací prvky, obvykle beton) nebo mechanické kotvící body (patky apod.) Tyto body jsou z hlediska statiky výhodnější, střešní konstrukce je výrazně méně zatížena.

Ovšem každý kotevní bod – patka – může být zdrojem zatékání.

PUR izolace - zateplení střechy a fotovoltaika
Nástřik izolace kolem patek pro montáž FVE

PUR izolace - zateplení střechy a fotovoltaika
Dokonale zatěsněná patka, po dokončení

Při studijním pobytu v USA před mnoha lety (1998) jsem se setkal s využitím technologie SPF (spraying polyurethane foam), resp. stříkané pur pěny pro izolace střech před montáží fotovoltaiky. S narůstající poptávkou využití FVE je tento způsob rekonstrukcí plochých, mírně skloněných, příp. obloukových i šedových střech střech stále aktuálnější. Využití této multifunkční technologie (jinak nic nového, v USA od druhé poloviny 60. let minulého století) přináší řadu výhod:

- tepelná izolace, parametry 1,5 x lepší než polystyren EPS,

- vodotěsná izolace, dokonalé zatěsnění všech detailů na střeše včetně případných kotevních prvků konstrukce FVE,

- beze sparé provedení, souvislá jednolitá vodotěsná plocha,

- aplikace možná i bez poškození současné „funkční“ skladby,

- vysoká pevnost v tlaku (až 4,5 kg/cm2), vrstva je pochůzná,

- výrazné zpevnění některých krytin (např. vlnitý nebo trapézový plech,

vlnitý eternit apod.),

- zanedbatelné statické přitížení střechy, základní tloušťka 35 mm včetně povrchové úpravy, od 2,5 kg/m2,

- neomezená možnost tloušťky vrstvy, od 35 do 180 mm, dle potřeby dosažení tepelného odporu (dodatečné zateplení),

-  redukce dilatací střechy, odstranění rizika kondenzace,

-  výrazné snížení prohřívání střechy v létě, v zimě úspory tepelné energie,

-  aplikace bez přerušení provozu pod střechou.

PUR izolace - zateplení střechy a fotovoltaika
Dokončená střecha systémem PUR IZOLACE s přípravou na montáž FVE

PUR izolace - zateplení střechy a fotovoltaika
Střecha izolovaná PUR IZOLACE W60 bez ochranné vrstvy

Firma PUR IZOLACE s.r.o. se touto technologií zabývá již od roku 1991. Pro izolace střech nabízí sofistikovaný produkt PUR IZOLACE W60, který řeší prakticky všechny otázky kolem spolehlivé funkce střechy s osazenou FVE. Hlavní součást, tvrdá střešní polyuretanová pěna, je vyráběna v Čechách na základě dlouhodobě ověřených empirií a pod přísnou kontrolou kvality. Systém je požárně retardovaný a pro toto použití schválený (PAVÚS, zkouška BROOF = (t3)). Principem je nástřik pevné a stabilní, 2- komponetní pěny a následná aplikace povrchové ochranné vrstvy. Tento systém se nabízí v řadě variant, které se mohou individuálně přizpůsobit prakticky každé střeše. Jistým handicapem je sezónnost aplikace, od dubna do října a nevhodnost na skládané krytiny (tašky, sedlové střechy).

Před rozhodnutím o montáži FVE je tedy stejně důležité posoudit, zda stav střechy, tzn. konstrukce, krytiny a izolací je v takovém stavu, že může desítky let bezporuchově sloužit pod osazenými solárními panely. Samozřejmě, že se jedná o určité navýšení investice, avšak vzhledem k možným starostem s opravou střechy a nutné demontáži a zpětné montáži FVE je tato investice marginální. I v tomto případě lze i využít dotační program Zelená úsporám.

Nejúčinnějším řešením, jak dosáhnout slevy za energie je snížit jejich spotřebu. Právě tepelná izolace střechy je jeden z klíčových bodů, jak toho úspěšně dosáhnout.

Autor: Petr Korčák, PUR IZOLACE s.r.o.