Jak to tedy je? Jisté je, že plechová střecha se v našich zemích používá poměrně dlouho a stále to nevypadá, že by jí odzvonilo. Dříve šlo o prosté pásy pozinkovaného plechu, dnes už můžete koupit plechovou krytinu napodobující střešní tašky, která je zdálky od „pravé“ téměř nerozeznatelná. Právě vzhled je přesto jednou z hlavních námitek kritiků plechových střech. V tomto směru ovšem není možno vynést žádný konečný verdikt, vzhled je totiž čistě subjektivní záležitostí a každému se (naštěstí) líbí něco jiného.

Jednou z hlavních výhod plechové střechy je nízká váha, která málo zatěžuje krov. To je předností například při obnově starších domů, kde starou střešní konstrukci raději nechceme příliš zatěžovat betonem nebo pálenými taškami, ale i u dalších staveb, kde se díky slaběji dimenzovanému krovu dá ušetřit. Nízká hmotnost je pozitivní i z hlediska dopravy materiálu na stavbu a manipulace s ním. V horských oblastech s velkým množstvím sněhových srážek je menší celkové zatížení rovněž ku prospěchu. Přidává se k tomu fakt, že sníh z tohoto typu krytiny poměrně snadno sklouzává.

U obyčejných tabulových plechových střech z pozinkovaného plechu byla významnou výhodou i nízká cena. Ta sice stále zůstává plusem, ale je nutno přiznat, že kvalitní plechové střechy „simulující“ pálené tašky se již originálu cenově přibližují (avšak také je na ně poskytována dostatečná záruka, někdy až 60 let).

Je samozřejmé, že plechová střecha má i své nevýhody. Ty ale ve většině případů plynou z nevhodné konstrukce krovu (pro daný typ krytiny) či neodborné pokládky.

Tak například hluk, který je při dešti nebo kroupách pod plechovou střechou údajně nesnesitelný. Dům ale není stará plechová hala, kde se s popsanými akustickými efekty hojně setkáváme. V současnosti snad už každý stavbu zatepluje a tepelná izolace zpravidla působí zároveň i jako izolace zvuková. Plechové střešní krytiny jsou navíc mnohdy vybaveny povrchovou úpravou (různé granuláty atd.), která sama o sobě zvukové efekty tlumí. Déšť je proto v domě s moderní plechovou střechou a správně provedenou izolací slyšet jen zcela výjimečně. Silné krupobití jistý hluk může způsobit, především přímo v půdních prostorách. Pod ně by ale již neměly žádné nežádoucí zvuky pronikat. A navíc – kolikrát do roka padají kroupy?

Další časté připomínky se týkají údržby. Pravda, časté „šmirglování“ a natírání rezavého plechu není žádný med, ovšem v tomto případě jde pouze o výběr kvalitního materiálu. Současné plechové krytiny jsou dodávány již s povrchovou úpravou, která má velmi dlouhou životnost. Některé (dražší) jsou navíc vyrobeny z kvalitní, téměř nerezavějící oceli, lze se setkat i s krytinou hliníkovou či dokonce luxusní měděnou. Ale chce to získat reference od uživatelů přímo k danému výrobku, neboť praktické zkušenosti u některých typů střech potvrzují dlouhou životnost, zatímco u jiných tolik opěvovaný trvanlivý nátěr po pár letech sleze.

Totéž se týká upevnění panelů pomocí šroubů a těsnících podložek, kde se kvalita jednotlivých produktů dosti liší. V tomto případě navíc hraje velkou roli správná aplikace. Pracovníci provádějící tuto práci by měli mít dostatečnou praxi, aby neodbornou pokládkou celou střechu neznehodnotili.

Stejně tak je nutné dát pozor na dobře vymyšlené odvětrávání, jinak hrozí, že na spodní straně plechu kondenzuje voda, což může mít různé negativní dopady nejen na samotnou střechu.

Když to shrneme, plechová střecha má spoustu výhod, ale jen při správném navržení a položení. Vzhledem k výši investice se u střechy většinou příliš nevyplácí experimentovat, proto je lépe práci svěřit profesionálům. Pak byste měli mít záruku, že střecha bude svou funkci dobře plnit po dobu několika desítek let, a to s minimální údržbou.

Text: Michal Hamšík

Foto: archiv firmy Lindab