Střešní tašky z keramické hlíny se do Střední Evropy dostaly již v dobách, kdy bylo římské impérium na vzestupu. Největší rozmach tohoto materiálu byl zaznamenán v dobách průmyslového rozvoje, tedy v 19. století. Tehdy byla vyvinuta tzv. Holandská pánev, což byla drážková taška, která se lehce upravená vyrábí dodnes.

Šetrné k životnímu prostředí

Pálené střešní tašky jsou vyráběny z čistě přírodních materiálů, jako je hlína, jíl a voda, a to za působení ohně. Neobsahují tudíž žádné škodlivé přísady a i při samotné výrobě se postupuje ekologicky. Vzhledem k použití ekologických postupů včetně paliv, není znečišťováno ovzduší a tašky se dají také snadno recyklovat.


Pálená střešní taška Falcovka 11, Tondach

Vlastnosti pálených tašek

Pálený střep vyniká vysokým tepelným odporem, má skvělé akumulační vlastnosti a také příznivý součinitel prostupu vodních par – to znamená, že taška může „dýchat“. Na střeše tak vznikne příznivé mikroklima, které zamezuje tvorbě plísní a mikrobů. U pálených střešních tašek se také velmi cení jejich odolnosti vůči vnějším vlivům a agresivnímu prostředí. Tašky neohrozí UV záření, kyselé deště, ptačí trus, kyseliny ani louhy. Výhodou jsou rovněž výborné tepelné a hlukové izolační vlastnosti. Jako nevýhoda je považována vyšší hmotnost této krytiny.


Pálená střešní taška Falcovka 11, Tondach

Povrchová úprava pálených střešních tašek

Tašky nejsou opatřovány žádnými disperzními nátěry a nástřiky, barva je již součástí každé tašky. Díky tomu je zaručena jejich vysoká odolnost po celou dobu jejich životnosti. Po vypálení má taška přírodní cihlovou červeň - takovéto tašce, která není ničím přibarvována, se říká režná taška. Na tuto přírodní vysušenou tašku se dále mohou nanášet jílové kaly s různým obsahem oxidů kovů a křemičitých přísad. Tímto zušlechťováním povrchu přírodní cestou, kdy se na cihelný střep natavují přírodní materiály, vzniká pestrá škála barevných možností - engob a glazur. Jde o staletími prověřený postup.


Pálená střešní taška Stodo 12, Tondach

Povrchovou úpravou pálených střešních tašek tedy bývá engobování nebo glazování. Engoba je barevná povrchová úprava, která se vyznačuje matným, někdy až pololesklým povrchem. Tento tenký povlak z keramické směsi se skládá z vody a rozplavených jílů obarvených přírodními oxidy železa. Výrobek se následně vypaluje. Engoba je náchylnější na poškrábání, ale zase méně saje vlhkost.

Glazura je povrchová úprava vyznačující se vysokým leskem střešních tašek. Upravuje se stejně jako engoba, ale použité jíly obsahují větší podíl sklovitých příměsí. Díky tomu jsou glazované tašky lesklé. Glazura výrobek zpevňuje, chrání a zušlechťuje na nejvyšší možnou míru. I když jsou glazované tašky dražší, jejich odolnost je díky povrchové úpravě mnohem dál než u tašek režných či engobovaných. Engobované i glazované tašky mají tu výhodu, že u nich nedochází k zanášení nečistot, jako je tomu u tašek s drsnějším povrchem, nebo s různými výběžky.


Pálená střešní taška Stodo 12, Tondach

Barevnost

Pálené střešní tašky je možné na přání zákazníka vyrobit v mnoha různých barvách, není tak odkázán jen na klasickou červenou. Barvy jsou navíc trvalé, neměnné a dlouhodobě odolávají působení přírodních vlivů. Každou střechu je tak možné sladit s daným prostředím.

Široký sortiment střešních tašek

Díky tvárnosti hlíny je možné vyrábět různorodé škály modelů, rozmanité tvary tašek a také ozdobné doplňky. Každá střecha se tak s pálenými střešními taškami může stát jedinečným originálem. Pálenou střešní krytinu je možné rozdělit podle tří kritérií:

Podle velikosti - velkoformátové a maloformátové
Maloformátových tašek spotřebujeme na metr čtvereční střechy více než 12. U velkoformátových tašek je toto číslo podstatně nižší

Podle posuvnosti – posuvné a neposuvné
U posuvných střešních tašek není potřeba přesné dodržování roztečí latí, což usnadňuje pokládku a dají se tím také vyrovnávat nesouměrnosti střech. V případě neposuvných tašek je třeba přesně dodržovat rozteče.

Podle zabezpečení vody – s vodní drážkou a bez vodní drážky
Vodní drážka zvyšuje bezpečnost krytiny a zamezuje zatečení vody. Typickým příkladem střešní tašky bez vodní drážky je například tzv. bobrovka. Jedná se o hladkou střešní krytinu, která se pomocí háčků zavěšuje na husté či řídké laťování a je možné ji použít k vykrytí i oblých tvarů.


Pálenou střešní tašku Bobrovku najdeme po celé republice na rekonstruovaných církevních i městských památkách, Tondach

Bezpečnost a kvalita

Pálené střešní tašky zaručují mimořádnou ochranu a bariéru proti vnikající vodě, sněhu a prachu. Lépe ochraňují podstřešní konstrukce proti vlhku a je možné je použít i ve velmi nízkých sklonech a jakékoliv nadmořské výšce. Při výrobě pálených střešních tašek se provádí kontroly kvality, dále tašky prochází přísným testováním a zkouškami, které zjišťují, zda tašky vyhovují měřítkům českých i evropských norem (ČSN EN 1304 - Pálené střešní tašky pro skládané krytiny). Na pálené střešní tašky tak mohou firmy poskytovat i 30letou záruku. Mezi známé výrobce pálených střešních tašek patří Tondach, Bramac, Röben, Erlus, Jungmeier, Creaton, Walther a další.


Pálené střešní tašky se nemusíte bát ani na drobných zahradních stavbách - pergolách a přístřešcích, Röben

Shrnutí

Pojďme si zopakovat, jaké výhody a nevýhody má pálená střešní krytina.

Výhody:
tvarová a barevná rozmanitost
tradiční, léty ověřený a ekologický materiál
kompletní sortiment včetně doplňků
snadná údržba i opravitelnost
lehká pokládka
dlouhá životnost (80 až 100 let)
odolnost vůči počasí, kyselinám a louhům
propracovaný systém drážek

Nevýhody:
vyšší hmotnost
vyšší cena
nutnost většího sklonu než u jiných druhů střešní krytiny.

- jap -

Foto: archiv firem