Správné volbě moderních a netradičních materiálů je třeba věnovat maximální pozornost, protože stále platí, že střešní krytina chrání nejen krov, ale také stropy a celou budovu. Klíčovými parametry kvality krytiny je především vodotěsnost, odolnost, lehkost a pevnost. Dobrá krytina by měla být ohnivzdorná a mrazuvzdorná, důležitá je odolnost proti nasákavosti, stálobarevnost a geometrie tvaru a také prodyšnost. Zohledňuje se také pěkný vzhled, pracnost montáže a možnosti oprav.

Nejdůležitějším parametrem při výběru krytiny je však sklon střechy. Optimální sklon zaručující správný odtok vody a nezadržující sníh je 45 °. Všeobecně platí, že má-li střecha sklon nižší než 20°, neměla by na ni být použita pálená taška a pod 17° už ani taška betonová. Vzhledem k tomu, že se na trhu objevují stále nové druhy a materiály střešních krytin, otevírá se prostor i pro tyto úhly střech.

Dnes poměrně extravagantní a rozhodně netradiční řešení střešní krytiny jako jsou dřevěné šindele, kameninové tašky nebo trávník místo krytiny, patřily v minulosti ke klasickým způsobům ochrany obydlí před deštěm, sněhem a výkyvy počasí. Nejvhodnější alternativy z hlediska estetického i praktického je třeba rozlišit pro varianty moderních krytin pro šikmé nebo ploché střechy. A podle toho byste měli k výběru materiálu střešní krytiny přistupovat.

Tradice ovlivňuje výběr

Výběr dnes již méně běžných a rozšířených materiálů ať už klasických nebo moderních, jako jsou slaměné došky, nebo plastové krytiny napodobující nejrůznější typy podléhají tradici území, kde se stavby nachází. Střecha venkovského rodinného domku obvykle kopíruje okolní zástavbu. Většinou převažuje pálená střešní krytina červené barvy. Její moderní odlehčenou alternativou je plechová krytina ve tvaru vlny napodobující klasickou střešní tašku. Krytiny z plechu nabízejí širokou paletu barev, jsou opatřeny vysoce odolnou povrchovou úpravou a z dálky jsou téměř k nerozeznání.

Majitelé novostaveb nebo komerčních staveb v příměstských oblastech mají při výběru střešní krytiny volnější ruce. Architekti mají zásluhou rozsáhlé škály moderních střešních krytin zajímavé možnosti pro vytváření netradičních objektů, které se můžou stát působivou a zároveň vkusnou dominantou celé krajiny.

Plastové šindele

Střešní plastová šablona – zatím netradiční střešní krytina je vyráběna z recyklovaného plastu kabelových izolací. Tato asi nejlevnější varianta napodobuje dřevěný šindel a přírodní břidlici. Na pohled je vskutku k nerozeznání, ale užitné vlastnosti jsou na pováženou. Jde především o žádanou odolnost vůči povětrnostním vlivům a klimatickým změnám.

Břidlicová střešní krytina (kámen)

Střecha ze štípané břidlice vydrží téměř věky. Jedna z nejstarších střešních krytin dnes opět získává na oblibě. Jde o přírodní materiál, který je doporučován pro střechy s min. sklonem 25°. Krytinu nelze pokládat svépomocí a je poměrně dost těžká a drahá.

Trávník místo střechy

Pokud se rozhodnete pro rovnou střechu, zkuste snížit nebezpečí zatékání do domu například tzv. zelenou střechou. Plochou střechu můžete osadit zelenou vegetací, která plní ekologickou i estetickou funkci. Zelená střecha zlepšuje zvukovou i tepelnou izolaci. Chrání střechu před nepříznivými vlivy počasí, reguluje vlhkost apod. Protože však jde o složitý proces, nechejte veškeré práce pouze odborníkům. Necháte-li si vystavět tzv. extenzivní zahradu, bude sloužit spíše pro okrasu, ale intenzivní je schopna skutečně nahradit zahradu. Lze na ní pěstovat ovoce a zeleninu nebo umístit na ní zahradní posezení. Podle dostupných studií dokážou tyto zahrady snížit tepelné ztráty budov až o 50 %.

Střešní krytina s došky nebo rákosu

Střechy z došků dnes uvidíte nejčastěji ve skanzenech nebo jiných historických objektech. Spolu se šindeli patří došky k velmi lehkým krytinám, kterým postačuje poměrně řídký sled krokví. Nedostatkem krytiny je především její hořlavost. Poměrně značným problémem je také zajištění její neprůvzdušnosti, proto je vhodné střešní souvrství vybavit vrstvou difúzní fólie. Materiál má schopnost regulovat vlhkost a teplotu a ovlivňuje ve vnitřních prostorách i odérové mikroklima. V místnostech pod touto krytinou je stále lehce cítit příjemná vůně slámy.

Dřevěné šindele

Krásu přírodního materiálu ničím nenahradíte. Šindele se vyrábí paprsčitým štípáním kulatiny a patří k nejdražším na trhu. Vyžadují speciální údržbu přibližně každých 3 až 5 let. Dřevěný materiál se používá spíše v objektech památkově chráněných.

Střechy z netradičních materiálů vytváří kvalitní prostředí staveb a zároveň jsou šetrné k životnímu prostředí jak v průběhu užívání stavby, tak po skončení její životnosti. Tyto atributy jsou stěžejní z hlediska budoucího trendu ve stavebnictví, kdy se ekologická šetrnost pomalu stává nutností.

Zajímavosti z trhu

Nejčastěji požadovanou vlastností střešních krytin je především životnost. Například hliníková střešní krytina přežije desítky let. V porovnání s pálenou krytinou je sice dražší, jejím pořízením však získáte netradiční typ střechy s řadou předností. Střechy z tohoto materiálu dobře ladí s přírodou. Ve srovnání s ostatními střešními krytinami je zmíněná hliníková střecha cenově velmi zajímavá.

Jinou variantou může být třeba střešní krytina firmy Ruukki, která je vyráběná profilováním povrchově upraveného ocelového plechu z kvalitní finské oceli. Je vhodná pro zastřešení novostaveb, ale její vlastnosti ji rovněž předurčují i pro použití při rekonstrukcích, kdy vzhledem ke stavu krovu či celé budovy není možné použít těžkou krytinu. I přes nízkou hmotnost je tato krytina velmi odolná a má dlouhou životnost.

Ještě si nejste stále jistí a nevíte, která krytina vám odvede nejlepší služby? Věřte, že nejlepší rady vám poskytne především specializovaný odborník (stavař, klempíř), někdo přímo z praxe. Jejich rady jsou vskutku k nezaplacení a dovíte se informace, které jinde nenajdete. Důkladně tedy vše promyslete, zvažte všechny možnosti a porovnejte jednotlivé nabídky. Vždyť už víte – jde o investici na řadu let.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: archiv firem, Erber.cz, Interczech Brno, Strechujem.cz