Pokud někdo opomíjí instalaci bezpečnostních prvků na střeše svého domu, pravděpodobně neví, jak fatální následky může jeho počínání mít. Dle aktuálních statistik patří pády ze střech či lešení k častým pracovním úrazům. Tyto prvky jsou však důležité také v zimním období z důvodu ochrany kolemjdoucích - zamezují pádu sněhových lavin nebo ledových bloků, které mohou procházejícího vážně zranit, případně i usmrtit.

Před tím, než budeme realizovat konstrukci střechy domu a pokládat střešní krytinu, musíme si důkladně promyslet otázku instalace bezpečnostních prvků. Jaké konkrétní bezpečnostní prvky by na střeše neměly chybět a také jak by měly být rozmístěny je dáno způsobem užívání domu, lokalitou stavby i nároky, které jsou na údržbu střechy vyžadovány. S bezpečnostními prvky je třeba počítat již ve fázi projektové dokumentace, ale není problém je instalovat ani dodatečně.

Ve Skandinávii nutnost, u nás dobrovolnost

Každý stát se řídí jinými stavebními normami, které udávají, jaké bezpečnostní prvky by se měly na střechách rodinných domů nacházet. Například ve skandinávských zemích jsou bezpečnostní prvky zcela přirozenou součástí střech rodinných domů, v České republice se s instalací žebříků, střešních lávek či sněhových zábran z důvodu úspory financí nepočítá. Nebývají proto často zavedeny ani v projektové dokumentaci. Přitom absence těchto prvků může mít fatální následky - pády ze střech a lešení představují pětinu všech smrtelných pracovních úrazů. Ve Skandinávii berou tyto bezpečnostní prvky nejen jako funkční, ale také jako oblíbený designový prvek tamních typických plechových střech.

Nepřesná norma

Za nedostatečné instalace bezpečnostních prvků u nás může poměrně nepřesná formulace normy ČSN 73 1901 Navrhování střech, která sice definuje potřebnost bezpečnostních prvků na střechách budov s provozem, ale již se nezaobírá ostatními střechami - u nich je poměrně shovívavá a bezpečnostní prvky na nich nepožaduje.

Nedostatky českých střech

Mezi nejčastější bezpečnostní nedostatky střech českých rodinných domů a rekreačních objektů patří nedostatečné množství a velikost sněhových zábran, absence žebříků a pochozích ploch určených pro údržbu střechy, dále také nedostatek kotvících prvků pro jištění na střeše a většinou chybí i jakákoliv možnost bezpečného přístupu na střechu budovy. Opomíjeny bývají taktéž nouzové únikové pro případ, že by došlo k požáru.

Pro bezpečí i snadnější údržbu

Instalace bezpečnostních prvků na střechách rodinných domů je tak důležitá především z důvodu ochrany zdraví a života. Služby těchto prvků tak ocení každý majitel domu či uživatel nemovitosti. Čas od času je totiž nutné provést určité úkony spojené s běžnou údržbou domu, jako je například vyčištění komína, oprava střešního pláště po krupobití nebo silném větru. Občas je třeba provést také obnovující nátěr dřevěných a kovových částí střešní konstrukce případně fasádních prvků. Pro bezpečný a bezproblémový pohyb po střeše jsou lávky, žebříky a bezpečnostní úchyty pro lana více než důležité.

Žebříky a lávky

České stavební normy u rodinných nebo rekreačních domů předepisují alespoň taková bezpečnostní opatření, jako je zajištění bezpečného přístupu ke komínu domu. Ten je zajištěn střešními lávkami a žebříky, které kromě toho umožňují také rychlou a bezpečnou instalaci TV a Wi-fi antén či satelitů. Žebříky mohou v případě požáru sloužit také jako úniková cesta.

Sněhové zábrany

Pokud se dům nachází v horské či podhorské oblasti, kde je samozřejmostí každoroční vydatná sněhová pokrývka, měly by se jeho součástí stát sněhové zábrany. Neměly by však chybět také všude tam, kde je třeba počítat s pravidelnou sněhovou nadílkou. Sněhové zábrany jsou zárukou bezpečné střechy, protože ochraňují osoby v okolí domu před padajícím sněhem a ledem. Rozhodně by tak neměly chybět alespoň nad vstupy do budovy. Podstatné je zajistit na střešním systému jejich optimální počet a velikost - tyto údaje se odvíjí od průměrného množství sněhových srážek, délky po spádu a sklonu střechy.

- jpa -

Foto: archiv firem Ruukki, Lindab