Současný trend a masivní boom domácích fotovoltaických elektráren se nevyhýbá ani majitelům starších domů, tedy domů postavených před 30 a více lety. I pro ně totiž instalace FVE znamená značnou úsporu nákladů na elektrickou energii a částečnou nebo téměř úplnou nezávislost na dodávkách energie od distributora. Velmi dobře si to lze představit např. u rekreačních chat a chalup, které jsou obývány zejména během teplejších a slunečných měsíců a energie ze slunce tak většinou 100% pokryje spotřebu.
Pokud tedy uvažujete o instalaci solárních panelů na střechu staršího domu, čeká vás několik důležitých kroků – zejména kontrola střechy a revize elektroinstalace.
Co je potřeba zkontrolovat?
1. Stav střechy - u střechy je nutné nechat zkontrolovat stav krytiny, nosné konstrukce i možnosti uchycení FVE panelů na střechu, dále statika střechy a její nosnost.
2. Hromosvody – zajímat vás bude stav hromosvodů a jímací soustavy včetně platné revize, která musí být prováděna každé 4 roky.
3. Elektroinstalaci - stav elektrického vedení, rozvodů a jističů, typ instalace (TN-C nebo novější TNC-S, TN-S, které mají separátní vodič). Revizi vám může provést přímo firma, která bude instalaci FVE provádět, nebo se můžete obrátit na nezávislé odborníky specializující se na revize střech, hromosvodů a elektroinstalace v domech, bytech a provozovnách.
Náklady na revizi a případnou výměnu elektroinstalace
Ceny za revizi elektroinstalace, kterou musí provádět revizní technik, se odvíjí od velikosti rodinného domu a pohybují se zhruba v rozmezí 3 - 5 tisíc korun. V podobných cenových relacích se pohybuje i revize střechy. Pokud bude výsledkem revize zpráva, že dům je na instalaci FVE připraven, máte vyhráno a můžete se pustit do vlastní instalace. Může se ale také stát, že bude třeba provést nějaké úpravy. U domů starších 25 let se můžou objevit hliníkové vodiče, které bude potřeba vyměnit. Cena za nové rozvody se pohybuje kolem 100 tisíc Kč dle velikosti objektu, ovšem máte jistotu, že dům zvládne nejen fotovoltaiku ale i bezproblémové používání elektrické sítě další desítky let.
Posudek hodnotící stav střechy a její nosnost přesně popíše vliv instalace FVE a je zásadní pro přesné určení velikosti, typu, sklonu, uložení a ukotvení vlastního fotovoltaického zařízení.
Jak probíhá instalace FVE na starší rodinné domy?
Samotná instalace fotovoltaické elektrárny nevyžaduje velké stavební úpravy. Zpravidla stačí vyvrtat pár děr na uchycení jednotlivých komponent a také pro protažení kabelů.
Způsob montáže FV panelů se volí dle typu střechy a střešní krytiny. Nemusíte se bát, že po instalaci panelů dojde k zatékání vody do střechy nebo budovy. Držáky jsou z odolného nerezového materiálu a společně s panely vydrží desítky let. Vnitřní část instalace je zpravidla vedena do technické místnosti, kotelny nebo podobného suchého prostoru. Zahrnuje upevnění střídače, drobného příslušenství FVE (rozvodná skříňka) a bateriových článků. Vnitřní rozvod elektrického vedení je uložen do lišt, husích krků, nebo předem vyfrézovaných drážek.
Fotovoltaický systém se následně v hlavním domovním rozvaděči napojí na vnitřní elektrorozvody a připojí se k němu měřicí moduly (například pro SmartMetr nebo A-Z Router) a potom se provede úprava "ELM" – ELEKTROMĚRU – podle normy a stávajícího distributora. Nic víc není potřeba.
Přečtěte si také
Pravda o fotovoltaice a skutečných úsporách
Jak dnes nejvíce ušetříte za energie? Pořiďte si tepelné čerpadlo a fotovoltaickou elektrárnu
Text: redakce ve spolupráci s firmou Schlieger