Betonová střešní taška je vhodnou alternativou k pálené tašce. Oproti ní je však levnější a navíc je vyrobena z ekologického, ryze přírodního materiálu. Betonové střešní tašky jsou vyráběny z vysoce zhutněného kvalitního betonu z prvotřídních surovin, tedy křemičitého písku, klasického portlandského cementu, vody a oxidů železa, které materiálu dodávají barevnost. Betonová střešní krytina se vyrábí kombinovanou technologií natahování a protlačování betonové směsi. Celý výrobní proces betonových tašek je šetrný k životnímu prostředí.
Výrobu betonu vynalezli již před více jak 2000 lety Římané a na počátku nového věku pak byla znovu objevena. První velké závody na výrobu betonových tašek vznikly v Německu, ale i v našich zeměpisných šířkách má jejich výroba dlouhou tradici. K nejčastěji používaným betonové střešní taškám patří ty od výrobců Bramac, KM Beta či Mediterran.
U betonové střešní krytiny lze vybírat z široké škály barev a zdaleka se nemusíme držet pouze tradičních odstínů cihlové, Foto: Bramac
Vlastnosti betonových tašek
Betonové střešní tašky vynikají hned několika skvělými vlastnostmi. Jsou vodotěsné a mrazuvzdorné, proto se hodí i ho extrémních podmínek, které panují například na horách. Jsou také pevné, odolávají tlaku a deformaci, jsou rozměrově přesné a jejich pokládka jednoduchá. Rovněž jsou odolné vůči mechanickému poškození a oděru, uchovávají si tvarovou přesnost a stálost.
Abychom však jen nechválili, je třeba zmínit i jistý nedostatek, kterým je barevná nestálost. Oproti pálené střešní krytině podstatně rychleji ztrácejí svůj vzhled (běžně za 15 až 20 let). Po uplynutí této doby jsou tašky náchylnější na mechy a je potřeba je ošetřovat. Usazování nečistot zabraňuje akrylátový lak. Původní barva jim tedy rozhodně nevydrží po celou dobu jejich životnosti. Funkční životnost betonových tašek je však úctyhodná, pohybuje se okolo 80 let, ale ničím neobvyklým nejsou ani stoleté betonové střechy. Výrobci dnes poskytují až třicetiletou záruku.
Při vhodném sklonu střechy lze betonovou střešní krytinu použít také na bytové domy. Foto: Bramac
Pozor na hmotnost
Nevýhodou betonových tašek může být také jejich vyšší hmotnost. Vzhledem k tomu, že jde tedy o těžkou střešní krytinu, je třeba si vždy zjistit, jestli konstrukce krovu umožňuje na něj betonovou krytinu pokládat. Betonové střešní krytiny jsou tak z důvodu vyšší hmotnosti na m2 vhodnější zejména pro novostavby. Výrobci dnes ovšem umí vyrobit i takzvané velkoformátové tašky, které na metr čtvereční plochy vykazují hmotnost podstatně nižší.
Systém pokládky betonové střechy
Díky tvarům betonových tašek a bohatému sortimentu doplňků je systém pokládky poměrně snadný. Sklon střechy u jednoduše kladených tašek je 15–90˚, u dvojitého kladení tašek 25–90˚. Stejně jako je tomu u pálené střešní krytiny, pokládá se i betonová krytina na laťování.
Sortiment betonových střešních tašek
Výrobci betonových střešních krytin dnes nabízí rozsáhlý sortiment tašek různých tvarů i barev. Betonové tašky jsou k sehnání v několika barevných odstínech a povrchových úpravách. Každý si tak může vybrat podle toho, co se mu líbí, nebo podle toho, co se nejlépe hodí k charakteru stavby. K těm nejběžnějším barvám patří cihlová, červená, višňová, tmavě hnědá, šedá a černá. Je jich však ještě mnohem více. Nechybí ani kvalitní systémové doplňky, určené pro každou konkrétní výrobní řadu.
Povrchové úpravy betonových tašek
Betonové střešní tašky bývají opatřeny několika systémy povrchových úprav. Nejčastěji jde o dvojitý akrylátový nástřik, při němž získají tašky matný povrch. Na tyto dvě vrstvy může být dále aplikována další ochranná silikátová vrstva dodávající taškám lesklý povrch.
Betonová atřešní taška Mediterran
Prodávají se však také betonové tašky bez povrchové úpravy, které se následně používají zejména na hospodářské a výrobní budovy, protože u nich nedochází k vysokým požadavkům na estetiku. Důležitou roli hraje především cena. Použití betonových tašek neopatřených žádnou povrchovou úpravou je však třeba vždy dobře zvážit. Nátěry a nástřiky totiž rozhodně neplní jen funkci estetickou, ale také udržují barevnou stálost, chrání před nepříznivými vlivy kyselých dešťů, zlepšují odtok srážek, pomáhají zabraňovat růstu mechů a také ulpívání nečistot na krytině.
Shrnutí výhod a nevýhod betonových střešních tašek:
Výhody - tvarová stálost, dlouhá životnost, minimální nasákavost, nižší cena, snadná údržba, snadná montáž, ekologická výroba, pevnost, dobrá opravitelnost
Nevýhody - vyšší hmotnost, nutnost většího sklonu střechy a barevná nestálost, která neodpovídá životnosti tašky
- jap -