Terasa je pro každého majitele rodinného domu místem odpočinku, relaxace a rodinné pohody, a to zejména během pěkných letních dnů. Aby byl pobyt na terase co nejpříjemnější a mohli jste jí využívat co nejdéle během roku, je dobré uvažovat o jejím zastínění nebo rovnou zastřešení. Někdy je vhodné doplnit terasu o boční clony, které vytvářejí soukromí, a nebo zasklení, chrání terasu i před větrem a chladem. Jak a čím zastínit nebo zastřešit terasu?
Hliníková pergola se skleněnou střechou a posuvnou markýzou.
Zastínění terasy
Už sám název napovídá, že smyslem zastínění je vytvořit na terase stín. Možností, jak toho docílit, je více, nejpoužívanějšími jsou markýzy na míru, případně sluneční plachty. Markýzy jsou velmi elegantním a efektivním způsobem, jak zastínit terasu i balkón. Montují se na fasádu domu a bez nadsázky lze říct, že za pár desítek minut můžete mít na terase příjemný stín. Barvu látky lze zvolit s ohledem na barvu fasády, případně dalších prvků, jako jsou okna, potahy sedacího nábytku, dlažba apod. Látky jsou nepromokavé a opatřeny UV filtrem a poskytují dostatečný stín, i když jsou světlé nebo dokonce bílé.
Markýza se vysouvá z kazety namontované na fasádě domu.
Ty nejlevnější markýzy se navíjejí na kovovou tyč, která není nijak skryta. Pohledově atraktivnější jsou markýzy s návinem skrytým v kazetě, která je umístěna na fasádě, případně na pergole. Ovládání markýzy lze zvolit mechanické s klikou nebo doplněné elektromotorem a dálkovým ovládáním. V případě elektrického ovládání je dobré doplnit systém o čidla, která markýzu automaticky zatáhnou v případě větru nebo deště nebo naopak vytáhnou, když začne svítit slunce. Ovládání markýzy lze stejně jako další prvky stínící techniky zapojit do systému chytré domácnosti a ovládat přes mobil nebo tablet.
Samostatně stojící markýza může vytvořit stín kdekoliv na zahradě.
Před večerním sluncem, které je nízko nad obzorem, vás ochrání spouštěcí volán, a tu pravou atmosféru během letních večerů navodí integrované LED osvětlení.
Markýza se spouštěcím volánem chrání před ranním nebo podvečerním sluncem.
Zastřešení terasy
Nejběžnějším způsobem zastřešení terasy jsou pergoly nebo zimní zahrady, případně pergola, ze které se dá udělat zimní zahrada. Trendem posledních let jsou hliníkové pergoly, které mají řadu výhod. Jsou lehké, bezúdržbové, dají se natřít jakýmkoliv barevným odstínem a nabízejí širokou škálu konstrukčních řešení.
Samostatně stojící bioklimatická pergola s bočními screenovými roletami.
Střecha pergoly může být tvořena polykarbonátem, sklem nebo otáčivými hliníkovými lamelami. Tyto bioklimatické pergoly umožňují přirozenou cirkulaci čerstvého vzduchu. Za deště jsou lamely zavřené a vodu odvádí odvodňovací systém skrytý v postranních podpěrách a lamelách. Po dešti se lamely opět otevřou, vzduch může dále proudit a prostor pod pergolou přitom zůstává suchý.
Pergoly se vyrábějí na míru, můžou být postaveny u stěny domy nebo jako samostatné konstrukce kdekoliv na zahradě.
Pergola s naklápěcími lamelami.
Pokud je střecha průhledná, je vhodné uvažovat o zastínění pergoly, např. markýzou nebo baldachýnem. Boční stěny pergoly mohou zůstat volné, ale velmi často se i na boční stěny montují clony, které vytvářejí pod pergolou příjemné soukromí, ale zároveň si prostor zachovává vzdušnost.
Hliníková pergola se skleněnou střechou a posuvnými screenovými roletami pro variabilní zastínění.
Chcete-li pergolu využívat celoročně, mohou být stěny pergoly tvořeny posuvným zasklením. Zachováte si výhled do zahrady a přitom budete chránění před větrem a deštěm. Zahradní nábytek může zůstat na terase celý rok. A v případě pěkného počasí lze části zasklení posunout a nechat dovnitř proudit vzduch.
Posuvné zasklení pergoly z ní vytvoří multifunkční prostor chráněný před nepřízní počasí.
- PR článek -