Zařizujeme chalupu
Chataření a chalupaření už u nás není tak populární, jako v dobách socialismu, ale přesto zůstává rozšířeným fenoménem. Chalupa, stejně jako dům, vyjadřuje osobnost svého majitele. Ale tak trochu jinak, jako by to bylo jeho druhé, skryté já.

Chalupu si zpravidla zařizujeme odlišně, než svůj dům. Jedním z důvodů je určitě snaha uniknout z reality běžného života, tím dalším je však možnost vyjádření něčeho, co doma z různých příčin, ať už vědomě nebo nevědomě, odmítáme. A tak se na chalupě objevuje vybavení, jaké bychom si domů nikdy nedali, a naopak.
Zřejmě nejčastější jsou chalupy sloužící jako jakási malá muzea. Je to ostatně pochopitelné, vždyť sama budova bývá obvykle staršího data, navíc umístěná na vesnici. Vybavení by tomu proto mělo odpovídat, protože supermoderní interiér by do starobylé roubenky moc neseděl. Takže starší, nejlépe přímo původní nábytek. Na chalupách lidé rovněž často shromažďují různé starobylé předměty denní potřeby, jako je nádobí, keramika, nářadí atd., a také dobové dekorativní předměty, obrazy a další.
Ale co když původní nábytek prostě už zmizel v propadlišti dějin? Odpovídající dobové vybavení se dá sehnat na inzerát, někdy za velmi výhodnou cenu nebo jen za odvoz. Před návštěvou starožitností, kde ceny obvykle bývají dosti vysoké, zkuste ještě internetové aukce nebo vetešnické burzy. Také se můžete zeptat sousedů přímo ve vesnici, kde chalupa stojí, možná se rádi něčeho zbaví.
Často bude nutné nábytek zrenovovat, což někdo raději svěří specializovanému řemeslníkovi nebo firmě, jinému se tak naskytne příležitost zajímavého strávení času a přiučení se novým dovednostem. Další variantou je zakoupení nového retro-nábytku v obchodě (cenově dostupný nabízí třeba i Ikea), poněkud dražší je nechat si jej vyrobit na míru u truhláře. Vše se odvíjí od vkusu a finančních možností. Ti šikovnější a časově nezávislejší si přímo na chalupě zřídí vlastní dílnu, kde si sami mohou zkusit nábytek a další předměty zhotovit. Největší nadšenci podřídí zařizování chalupy téměř vše. Budou stavět i původní pec nebo kachlová kamna, do koupelny dají necky a dřevěné džbery, na postele se vrátí opravdové slamníky.
I pokud máme chalupu vybudovanou jako novostavbu, její vybavení by mělo odrážet charakter místní kultury a zapadat do prostředí, což obvykle znamená jistý historizující styl. Málokdo si totiž asi bude stavět chalupu na Jižním městě nebo v pařížském La Défense.
Naštěstí se dá koupit prakticky cokoliv nového ve stylu minulých desetiletí nebo staletí – nábytek, vybavení kuchyní a koupelen, dekorace… Jen cena bývá často vysoká, a také vzhled některých „kašírovaných“ rádoby starobylých výrobků je mnohdy diskutabilní, hraničící s kýčem. Důležitá je tedy dostatečná míra zdravého rozumu a citu.
Správná chalupa se stane druhým domovem a útulným útočištěm, kam se budeme rádi vracet. A kdo ví, třeba se sem na stáří uchýlíme natrvalo, abychom utekli světu nejistoty, spěchu a neustálých změn.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Hitra a e-dovolena.cz