Záleží na stáří domu?
Je lepší bydlet ve starém domě, nebo v novém? Odpověď na tuto otázku není zdaleka jednoznačná. Nový dům může nabídnout nové materiály a technologie, vše je na počátku své životnosti, a pokud jsme u jeho zrodu, můžeme jej vytvořit podle svých požadavků. To vše se zdá být velmi výhodné. Ale pro kvalitu bydlení ani hodnotu nemovitosti to přesto nemusí být rozhodující.

Problém je třeba už v tom, že většina atraktivních míst je dávno zastavěna – a pokud nemáte vhodný pozemek na dobrém místě, ani sebelepší dům nepomůže. Novodobá satelitní městečka někde „na větrné hůrce“, bez dokončené infrastruktury, zeleně, sociálních a historických vazeb nemusí mnoha lidem vyhovovat. Pokud se však podaří sehnat pro výstavbu atraktivní lokalitu, situace je hned jiná…
Odhlédneme-li od umístění a pozemku, u starších domů není ani tak důležité samotné stáří, jako jejich provedení a stav. Najdeme domy staré třeba jen 20 nebo 30 let, které byly už od počátku „odfláknuté“, jejichž dispoziční a architektonické řešení je katastrofální, na materiálech se šetřilo a údržbou se nikdo nezabýval. Tak od takového domu raději ruce pryč! Většinou bývá zdrojem různých „kostlivců ve skříni“, kdy chcete jen opravit nějakou drobnost a přitom zjistíte, že třeba musíte přestavět celou zeď… Zkrátka, kam kopnete, tam je problém.
Oproti tomu existují domy staré třeba 200 let, vybudované však poctivě, s elegancí, architektonicky kvalitně a k tomu dobře udržované. Jestliže ještě navíc stojí na zajímavém místě, jde zpravidla o nemovitost s vysokou hodnotou nejen užitnou, ale i estetickou a historickou – a pochopitelně také tržní.
Když už se bavíme o tržní hodnotě domu, dá se říci, že obecně cena klesá v závislosti na stáří o deset až dvacet procent prvních deset let, další vývoj ceny už se nedá tak snadno vyčíslit. I z tohoto pravidla nicméně existuje mnoho výjimek. A hlavně, daleko větší vliv mívá na cenu lokalita.
Poněkud specifická je situace u bytů. Tady bývají většinou nejdražší byty v novostavbách, těsně následované byty v cihlových domech, byť třeba poměrně starých. Nejnižší jsou ceny bytů v panelových domech, i když třeba mladších než ony domy cihlové. Ani toto orientační rozdělení nejde brát jako dogma, zase velmi záleží na lokalitě a stavu domu i bytu. Například ceny bytů v menším zrekonstruovaném paneláku poblíž centra města mohou být velmi vysoké.
Na stáří domu tedy je třeba brát ohled, neboť svůj význam jistě má, ovšem jen v kombinaci s mnoha dalšími faktory. Například při rozhodování o koupi by stáří samo o sobě nemělo být rozhodující, vždy je nutné zvážit ostatní skutečnosti.
Autor: Michal Hamšík