Pokud si stavíte terasu, pergolu nebo zimní zahradu, dopředu počítejte s tím, že bez vhodného zastínění to bude pouze prostor, na který se budete přes den jen dívat z chladného pohodlí interiéru, a posadíte se tam až večer, kdy sluneční žár poleví. Což je dost na nic. V dnešním článku vám představím několik možností jak si tento prostor zastínit a vytvořit tak místo, které si zamilujete, a kde budete nakonec trávit většinu dne.

Asi nejjednodušší rozdělení bude dle použitého materiálu. Pojdme se tedy podívat na některé látkové a hliníkové stínění a jejich kombinace.

Textílní stínění

Venkovní látková markýza s protitahem

Princip markýzy s protitahem je ten, že je látka vedena v postranních vodících kolejnicích, které jsou pomocí konzol připevněny na konstrukci pergoly nebo zimní zahrady. Kolejnice pak drží celou markýzu, není tak potřeba vrtat do zdi či jinak narušovat samotný dům. Oproti klasické výsuvné markýze s kloubovými rameny má tu výhodu, že odolá téměř jakémukoliv větru. Pořizovat větrné čidlo k tomuto typu markýzy jsou tedy doslova vyhozené peníze.

Látka je uložena na hřídeli v hliníkové kazetě, po navinutí látky je tak celý mechanismus bezpečně schovaný před deštěm. Díky protitahu je k vysunutí látky potřeba celkem velké síly, proto se tento typ markýzy vyrábí výhradně s motorovým pohonem. Markýzu lze použít na vodorovné, šikmé i svislé plochy. Kolejnice se dají v případě potřeby ohnout, a tak lze zastínit jednou markýzou vodorovnou i svislou část pergoly.

Perfektní volbou je kombinace markýzy s protitahem s postranními screenovými roletami. Příklad takového řešení najdete třeba zde.

Vnitřní látkové stínění - markýza, baldachýn a plisé

Pokud se rozhodnete, že si dáte stínění dovnitř, tedy těsně pod střechu zimní zahrady, rozhodně ušetříte nějaké finance. Výrobky určené do interiéru nejsou tak namáhané, jsou tedy levnější a také se lépe a snadněji montují. Zastaví však jen sluneční paprsky, přebytečné teplo odstíní jen částečně. Z hlediska vedra je vždy lepší umístit clonu v exteriéru, aby se slunce zastavilo už před oknem či prosklenou střechou.

Plisé

Populární roletka, která se vyrábí i pro světlíky, plafondy a střechy zimních zahrad. Lze ji jednoduše ovládat za madélko ovládácí tyčí nebo 24 V motorkem.

Baldachýn

Už trošku náročnější clona, která svým tvarem a designem trochu připomíná navlněnou záclonu. Ovládá se většinou šňůrou, klikou nebo motorem.

Markýza

Jde v podstatě o stejný typ markýzy s protitahem jako do exteriéru, jenom je otočená a upevněna na střechu zimní zahrady zevnitř. Nemusí tím pádem splňovat přísné materiálové podmínky pro venkovní stínění, a tak ji většinou seženete za nižší cenu než venkovní clonu. Markýza se dá ovládat klikou a motorem.

Hliníkové stínění

Slunolam

Slunolam na první pohled připomíná venkovní žaluzii. Na pohled je vidět řadu hliníkových horizontálních lamel. Princip je také velmi podobný. Lamely jsou upevněny na hliníková ramena, na nichž je připevněný mechanismus, který lamely naklápí. Jedním stiskem tlačítka nebo dálkového ovladače si tak můžete slunolam otevřít nebo zavřít. Nevýhodou slunolamu je, že jej nelze vytáhnout. Pokud ho jednou necháte namontovat na svou zimní zahradu, musíte se smířit s tím, že lze lamely pouze naklápět.

Slunolam lze na oplátku použít na všechny svislé, vodorovné i šikmé plochy a to téměř jakékoliv velikosti. Jeho efekt odstínení slunčních paprsků a přebytečného vedra je stoprocentní. Díky použitému materiálu a kvalitnímu zpracování je slunolam vysoce odolný vůči větru a dalším nepřízním počasí, nekoroduje a je téměř bezúdržbový. Slunolam lze ovládat klikou i motorem a lze jej umístit do exteriéru i interiéru.

Kombinace hliníku a textílie

Když už chcete všechno v jednom, pořiďte si hliníkovou pergolu s již zabudovaným látkovým stíněním. Jedním z takových výrobků je Pergotex německého výrobce Weinor.  Pergotex  disponuje posuvnou baldachýnovou střechou ovládanou motorem. V zavřeném stavu vás střecha ochrání před  sluncem a deštěm, v otevřeném stavu si zase můžete vychutnat sluneční paprsky a výhled do okolí. Materiál konstrukce je z pevného odolného hliníku, který odolá i velmi silným větrným podmínkám. Střešní baldachýn je vyroben ze stálobarevné a neprodyšné PVC tkaniny, která je uzpůsobena pro ochranu před sluncem i před deštěm. Pořízením tohoto výrobku sice zabijete několik much jednou ranou, ale také se připravte na hlubší ponor do vaší peněženky.

Štěstí přeje připraveným

Pokud plánujete postavit pergolu nebo zimní zahradu, běžte ke svému dodavateli stínění rovnou a nechte si odsouhlasit sílu sloupků, maximální šířku, výšku a délku, přívod elektřiny a další detaily. Není nic horšího než říkat do smutných očí zákazníků, že na tu jejich věc nejde nic dát a že se prostě budou muset péct dál. 

Kvalita vítězí

Až budete vybírat zastínění vaší terasy, pergoly nebo zimní zahrady, jděte si nejdřív do showroomu svého prodejce osahat co vlastně kupujete. Kvalitu lze poznat většinou na první dotek a na druhý až třetí pohled. Pamatujte, že za nekvalitní výrobek se platí dvakrát - za pořízení a za opravy. Přesvědčte se také který výrobce daný výrobek vyrábí a z jaké je země. Každý svědomitý prodejce by vám měl na dotaz říci kde každý výrobek pořizuje. Znát původ zboží, které kupujete, je totiž vaše výsostné právo. Tak se nebojte zeptat. My třeba zveřejňujeme dodavatele  zcela otevřeně přímo na našem webu www.systra.cz.

Další článek o produktech Systra
Plisé jako látková alternativa ke klasickým žaluziím

- PR článek -